spot_img
شنبه, سپتامبر 23, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهسلامتتاثیر استرس بر روی بدن چیست؟

تاثیر استرس بر روی بدن چیست؟

فهمیدن تاثیر استرس بر روی عملکرد بدن، بستگی به مقدار استرس و مدت زمان استرس فرد دارد.

تحقیقات جدید نشان می دهد که استرس کم تا متوسط می تواند موجب یادگیری بیشتر شود و از طرف دیگر استرس زیاد باعث ضعف حافظه می شود.

بر همین اساس، استرس های کوتاه مدت تاثیر متفاوتی با استرس های بلند مدت در بدن فرد اعمال می کند.

دانشمندان با تجزیه و تحلیل هر دو نوع استرس، نکاتی را در زمینه مدیریت استرس برای جلوگیری از بروز بیماری ها و مشکلات سلامتی ارائه کرده اند

استرس های روزانه استرس های کوتاه مدت هستند و در این هنگام، بدن فرد با منقبض کردن ماهیچه ها و بالا رفتن ضربان قلب، اکسیژن بیشتری را به ریه ها منتقل می کنند که موجب آماده شدن بدن با عوامل استرس زا می شود.

اگر استرس به وجود آمده حاصل از یک بحران غیر منتظره مانند تصادف های رانندگی باشد، استرس کوتاه مدت را به یک مشکل جدی تبدیل می کند که در این هنگام، پاسخ استرس بین 2 تا 3 روز زمان می برد.

فشارخون بالا، افزایش تعداد نبض، احساس تپش قلب، ناراحتی معده، سرگیجه، سردرد، تعریق و لرزش از عوارض استرس بالا هستند.

اثرات زود گذر استرس چندان مشکل آفرین نیست اما تکرار آن موجب ایجاد اثرات جسمی پایدار مانند بیماری های قلبی عروقی، التهاب های پوستی، اختلالات گوارشی، سردرد، ضعف سیستم ایمنی و افزایش احتمال ابتلا به سرطان می شود.

با تجربه استرس بلند مدت، بدن فرد در واکنش با آن احساس درماندگی می کند و نمی تواند خود را آرام کند.

بنابراین بدن فرد پر از کورتیزول(هورمون مرتبط با استرس) می شود که این روند باعث بالا رفتن سطح التهاب شده و شما را در برابر بیماری ها آسیب پذیر می کند.

محققان دانشگاه ییل می گویند که استرس های طولانی مدت احتمال ابتلا به فشار خون بالا، بیماری های قلبی، سکته مغزی، افسردگی، اضطراب، دیابت نوع 2، آرتروز، چاقی، سندرم متابولیک، اعتیاد به مواد مخدر، الکل و غذا را افزایش می دهد.

استرس بالا خطر ابتلا به چندین نوع زوال عقل مانند آلزایمر را به طور قابل توجهی افزایش می دهد.

اما با این چند روش مختلف می توانید استرس خود را مدیریت کنید.

  1. رفتن به طبیعت

چندین مطالعه نشان می دهد که رفتن به طبیعت می تواند در کاهش استرس موثر باشد.

این مطالعات با بررسی 20 هزار شرکت کننده نشان داد که دو ساعت وقت گذاشتن در طبیعت در هفته، موجب افزایش حس سلامت و تندرستی در افراد می شود.

  1. تغذیه مناسب

طبق گفته انجمن روانشناسی آمریکا، خوردن انواع مختلف میوه ها و سبزی ها و کاهش مصرف مواد قندی و اجتناب از مواد حاوی الکل راهکارهای مناسبی برای کاهش استرس می باشند.

  1. دوری از رسانه های اجتماعی

رسانه های اجتماعی یکی دیگر از عوامل استرس می باشد و طبق گفته انجمن روانشناسی آمریکا، رسانه های اجتماعی همانند شکر و الکل در بالا رفتن میزان استرس تاثیر مستقیم دارد.

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img