spot_img
شنبه, فوریه 24, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهاخبارپارلمان بریتانیا: هزاره ها در معرض خطر جدی نسل کشی از سوی...

پارلمان بریتانیا: هزاره ها در معرض خطر جدی نسل کشی از سوی ط-البان و داعش قرار دارند

اعضای پارلمان بریتانیا با انتشار نتایج یک تحقیق در مورد وضعیت قوم هزاره در افغانستان اعلام کردند که هزاره های افغانستان با خطر جدی نسل کشی از سوی داعش و ط-البان مواجه هستند.

5 عضو مجلس اعیان و مجلس عوام بریتانیا و تیمی از کارشناسان تحقیقی انجام دادند که در آن جنایات و تأمین عدالت برای مردم هزاره در افغانستان و پاکستان مورد بررسی قرار گرفت.

گزارشی از این تحقیق روز گذشته، شنبه 12 سنبله تحت عنوان وضعیت هزاره ها در افغانستان به انتشار رسید.

بر اساس متن این گزارش، با به قدرت رسیدن ط-البان در افغانستان در سال 2021، به طرز قابل توجهی وضعیت امنیتی هزاره ها تحت تأثیر قرار گرفت و پیشرفت بیست ساله برای کنترل تبعیض علیه این قوم حالت معکوس به خود گرفت.


بیشتر بخوانید:

قیام مهدی مجاهد؛ سرنوشت اقلیت ها در افغانستان زیر سلطه ط-البان

آمریکا حملات سیستماتیک به هزاره ها در کابل را محکوم کرد


در این گزارش آمده که پس از بازگشت ط-البان به قدرت، مردم هزاره در سراسر افغانستان با خشونت و وحشت و ناامنی مواجه شدند.

در ادامه این گزارش آمده که در نیمه نخست سال 2022 میلادی، صدها تن از مردم هزاره در افغانستان طی حملات سیستماتیک جانشان را از دست دادند و تعداد زیادی نیز زخمی شدند. اعضای پارلمان بریتانیا گفتند که با اینکه شواهد بسیاری از جنایات علیه قوم هزاره در این کشور وجود دارد ولی این فقط نوک کوه یخ است.

آنها تاکید کردند که با توجه به خطر نسل کشی هزاره ها در افغانستان جوامع بین المللی باید مطابق با ماده نخست کنوانسیون نسل کشی برای جلوگیری از این وضعیت اقدام کنند.

اعضای پارلمان بریتانیا از دولت بریتانیا خواستند تا در مورد هزاره های افغانستان تحقیقات بیشتری انجام دهند و از وضعیت آنها نظارت کرده و شواهد جنایات ط-البان و داعش را جمع آوری کنند.

همچنین اعضای پارلمان بریتانیا خواسته اند که دولت بریتانیا در مورد اینکه آیا مردم هزاره در افغانستان به کمک های بشردوستانه دسترسی دارند یا خیر تحقیق کنند.

و از دادگاه کیفری بین المللی نیز خواستند تا مطمئن شوند که وضعیت قوم هزاره به طور کامل بررسی می شود و شواهد جنایات علیه این مردم حفظ شود.

اعضای پارلمان بریتانیا همه این موارد را از سازمان ملل نیز خواستند.

انتهای مطلب

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img