spot_img
شنبه, فوریه 24, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهدانشتکنولوژیرونمایی از ربات کوچکی که می تواند در داخل بدن انسان جراحی...

رونمایی از ربات کوچکی که می تواند در داخل بدن انسان جراحی کند

دانشمندان به تازگی از یک ربات کوچک عنکبوت شکل رونمایی کردند که قابلیت جراحی در داخل بدن انسان را دارد.

گفته می شود که این ربات تنها 1 گرم وزن دارد و به راحتی می تواند از پس جراحی های داخل بدن انسان بر آِید. دانشمندان نام این ربات را ام کلاری گذاشته اند و گفته اند که این ربات می تواند علاوه بر جراحی در بدن انسان به مناطق فاجعه دیده برود و خود را در لابه لای آوار پنهان کند.

طول این ربات 2 سانتی متر و وزن آن تنها 0.97 گرم می باشد و می تواند با سرعت 6 سانتی متر بر ثانیه حرکت کند.

به گفته دانشمندان این ربات می تواند در چند بعد تغییر شکل دهد تا در صورت لزوم بدون مشکل از میان درزها و شکاف ها حرکت کند.

به گفته کاوشیک جایارم، مهندس مکانیک و نویسنده ارشد این پژوهش این ربات به دلیل داشتن ابعادی کوچک و قابلیت تغییر شکل می تواند در چهار حوزه پزشکی، بلایای طبیعی، نظارت محیطی و وارسی دارایی های با ارزش فعالیت کند.

در گذشته نیز این گروه پژوهشی توانسته بود تا یک ربات کوچک سوسک شکل طراحی کند. آنها در ساخت هر دو ربات خود از روشی شبیه به اریگامی استفاده کرده اند.

کاوشیک جایارم می گوید که این مدل ربات ها می توانند در آینده ای نزدیک جراحی های ماشینی مثل بازکردن گرفتگی رگ یا برداشت تومور از بدن را انجام دهند.

طبق گزارشات این ربات از چهار پا تشکیل شده و می تواند به راحتی به جلو و پهلو حرکت کند. این ربات همچنین این قابلیت را دارد که بتواند با سرعت های مختلفی در فضاهای تنگ حرکت کند.

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img