spot_img
جمعه, فوریه 23, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهاخبارزلمی خلیل‌زاد: ط-البان به سمت یک دولت ناکام پیش می‌رود

زلمی خلیل‌زاد: ط-البان به سمت یک دولت ناکام پیش می‌رود

زلمی خلیل‌زاد، نماینده پیشین آمریکا برای صلح در افغانستان با انتقاد از ط-البان گفت که این گروه به سمت یک دولت ناکام پیش می رود.

زلمی خلیل‌زاد پس از چند ماه سکوت در مورد افغانستان، در مصاحبه با مجموعه بانک‌داری گلدمن ساکس در شهر نیویورک گفت که حضور مجدد ایالات متحده آمریکا در افغانستان و به رسمیت شناختن ط-البان روی میز نیست.

در مورد شیوه مذاکرات و توافق‌نامه صلح که زلمی خلیل‌زاد به عنوان نماینده ویژه آمریکا با گروه ط-البان امضا کرد، انتقادات شدیدی در جریان است. خلیل‌زاد بعد از اینکه کابل به تصرف ط-البان درآمد، از مقام خود استعفا داد.


بیشتر بخوانید:

زلمی خلیل زاد : امارت اسلامی خلاف توافقنامه دوحه عمل کرده است


او در این گفتگو گفت که ط-البان بخش هایی از توافقنامه صلح را در مورد تشکیل دولت فراگیر اجرا نکرده است.

به گفته خلیل‌زاد ط-البان به سوی یک دولت ناکام پیش می روند. این گروه باید لویه جرگه ای با شرکت نمایندگان رهبران مذاهب و اقوام برگزار کنند و برای افغانستان به یک تصمیم واحد برسند.

او با انتقاد از عملکرد ط-البان گفت که همانطور که می بینیم گروه ط-البان به سوی حکومت همه شمول پیش نمی روند و می خواهند به خاطر قربانی هایی که در مدت این بیست سال داده اند قدرت را برای خود حفظ کنند.

زلمی خلیل‌زاد در رابطه با تحصیل دختران نیز گفت که برخی از مقامات ط-البان از آموزش دختران حمایت کرده اند و در این مورد میان اعضای ط-البان بحث است اما خیلی بعید است که به این زودی این سیاست ط-البان تغییر کند.

او افزود که ایالات متحده آمریکا اوضاع افغانستان را از راه قابلیت هوایی که در منطقه دارد از نزدیک رصد می کند و فعالیت های تروریستی را تحت نظر دارد.

خلیل‌زاد بعد از اینکه از سمت خود استعفا داد با مصاحبه ای که با یکی شبکه آمریکایی داشت گفت که اگر ایالات متحده نشانه ای از برنامه‌ریزی تروریستی در افغانستان بیابد، این احتمال وجود دارد که به اهدافی در این کشور حمله کند.

انتهای پیام

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img