spot_img
جمعه, فوریه 23, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهسلامتزیباییریزش موی ناشی از کرونا

ریزش موی ناشی از کرونا

بهبودیافتگان کوید 19  از شاکیان ریزش موی سر هستند که دو الی سه ماه پس از بهبودی دچار ریزش موها به‌صورت ناگهانی و دسته‌ای می شوند. در واقع در زمان شانه کردن موها یا دوش گرفتن توده‌های بزرگی از موها می‌ریزند که این ریزش مو باعث از دست دادن تقریبا کم تر از نیمی از موهای سر می‌شود و برای ۶ و حتی ۹ ماه ادامه دارد. اما پس از این مدت  رویش مجدد موها اتفاق می افتد.

balkhab-hair-loss-2

علت ریزش مو

 یکی علائم بیماری کوید تب شدید  و افزایش دمای بدن که   باعث تحریک سلول های مو و ریزش می شود به همین دلیل می‌توان یکی از دلایل ریزش موها پس از بهبودی کرونا باشد.

همینطور کسی که به کرونا مبتلا شده، همواره نگران بدتر شدن بیماری یا عدم بهبودی است که  با فشارهای قرنطینه و ارتباط نداشتن با دیگران و نگرانی از ابتلای اعضای خانواده شان باعث تشدید شرایط استرس‌آور و نگرانی افراد و ریزش موها خواهد شد.

متخصص پوست و مو می گوید: در این حالت تا روزی هزار تار مو دچار ریزش می شود، همینطور افزود: البته در مورد مقدار ریزش مو، باید  زمینه خانوادگی مبتلایان را بررسی کرد و به مردان خانواده دقت کرد که اگر پدر، برادر، عمو، دایی و پدربزرگ زمینه آن وجود داشته باشد باید این ریزش را خیلی جدی گرفت و به متخصص مراجعه شود چون وجود زمینه ژنتیکی، در صورت بی توجهی احتمال اینکه مو به حالت عادی بازنگردد و ۲۰ درصد مو  از دست برود.

 اگر خانواده و نزدیکان بیمار موی خوبی دارند، پس فقط باید سالم خوری را در پیش بگیرند و انواع پروتئین و سبزیجات و میوه های مختلف را در سبد غذایی خانواده قرار دهند ضمن اینکه از گرفتن رژیم غذایی جداً بپرهیزند.

 اگر بدن از نظر آهن و ویتامین دی کمبود نداشته باشد،  به حالت عادی باز خواهد گشت، همچنین از نظر غذایی، این افراد باید غذاهایی سرشار از پروتئین ها، حبوبات، جوانه گندم، جو، ماش یا عدس بخورند تا میزان ریزش به حداقل ممکن برسد

 اثر واکسن بر کاهش یا افزایش ریزش مو

اگر واکسیناسیون قبل از ابتلا به کرونا  انجام شود علاوه بر اینکه از مبتلا شدن جلوگیری می کند همچنین واکنش بدن را نسبت به ویروس کرونا کاهش خواهد داد که اثر زیادی بر کاهش ریزش مو دارد اما واکسیناسیون بعداز ابتلا دیگر اثر بخش نیست  .

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img