spot_img
شنبه, سپتامبر 23, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهسلامتروانشناسیراه های کاهش استرس

راه های کاهش استرس

سلامتی انسان ارزشمندترین و مهمترین بخش زندگی است و شما لیاقت آرامش در تک تک روزهای زندگی را دارید. اگر استرس و اضطرابتان زیاد است باید راهی برای خلاصی از آن پیدا کنید.

هفت روش ساده اما مهم و کارآمد کمک می کند تا استرس و اضطراب خود را کاهش دهید و تعادل و آرامش را به بدن و و روحتان بازگردانید:

   نفس عمیق بکشید-

نفس کشیدن کاری است که همه انجام می‌دهیم اما به ندرت به آن توجه می‌کنیم. تمرکز بر تنفس یکی از مهمترین راه‌های آرامش و ایجاد ارتباط بین ذهن و بدن است. چون وقتیکه روی  تنفس  تمرکز می‌کنیم، می‌توانیم   اضطراب و استرس خود را کنترل کرده و خود را آرامتر کنیم  .

وقتی استرس دارید  تنها چیزی که باید به یاد داشته باشید این است که  3 نفس عمیق بکشید. این روش مهم و ساده‌ به کاهش احساس اضطراب و ترس همراه استرس کمک می‌کند.

بوی خوش = آرامش بخش-

بخشی از مغز که وظیفه‌ی پردازش بو را به عهده دارد به بخش‌هایی که مربوط به احساسات و خاطرات هستند  نزدیک است. وقتی شما بوی مورد علاقه تان، مثلا  گل موردعلاقه خودتان  یا عطر خاصی را استشمام می‌کنید باعث می شود به طور طبیعی نفس عمیق ‌بکشید که می‌تواند به کسب آرامش کمک کند.

  با استشمام بوهای خوب می‌توانید استرس، اضطراب یا هر ضربه احساسی آنی دیگر را کاهش دهید.

 اینجا جا دارد چند گیاه با بو های آرامش بخش را معرفی کنیم:

گیاه اسطوخودوس: کاهش استرس روانی

گل یاسمن: نشاط‌آور و آرامش‌بخش

گل رز: تقویت فعالیت قلب و ایجاد حس اطمینان

 گیاه نعناع: کاهش خستگی

یوگا و عبادت-

   حداقل 20 دقیقه عبادت و یوگا  در طول روز کمک می کند از میزان استرس شما کاسته شود و همینطور باعث بهبود سلامت روان می‌شود.  انجام امور معنوی برای کاهش استرس ضروری است. ممکن است عجیب به نظر برسد اما یکی از بهترین کارهایی که می‌توانیم در مواقع استرس زیاد انجام دهیم این است که کار خاصی نکنیم یعنی سکوت کنیم و به مراقبه بپردازیم.

غذاهای آرامش‌بخش میل کنید

در زمان استرس سراغ  قهوه، الکل و غذاهای حاضری برای رسیدن به آرامش می‌رویم. ما باید به ویژه هنگام استرس به غذاهای آرامش‌بخش روی بیاوریم، نه به غذاهای حاضری و فست فود.

پس برای افزایش انرژی، مصرف غذاهای سالم و لذیذ لازم است. مصرف غذاهای مغذی و سالم که منبع مطمئن تامین انرژی هستند تضمین کننده تندرستی بوده و از بدنتان در زمان استرس محافظت خواهد کرد.

خواب کافی شبانه را جدی بگیرید-

استرس در خواب اختلال ایجاد می کند. خواب مستقیماً بر همه‌ی جوانب سلامت ما تاثیر می‌گذارد، بنابراین یک شب ناآرام که با غلت زدن به این طرف و آن طرف همراه است می‌تواند میزان استرس ما را به مقدار زیادی افزایش دهد.

به محیط خواب خود توجه کنید. یک فضای آرام فراهم کنید که به خوابی آرام کمک کند. با افشاندن مقدار کمی روغن اسطوخودوس بر روی بالش و استفاده نکردن از تلویزیون، کامپیوتر یا وسایل الکترونیکی ، محیط راحتی را فراهم آورید که باعث آسایش و استراحت شما می‌شود.

از مصرف کافئین، الکل یا  خوردن غذای سنگین در شب خودداری کنید.  به یک موزیک آرامش‌بخش گوش دهید، مقداری چای سبز بنوشید و ذهن خود را از افکار استرس‌زا  کاملا خالی کنید.

ورزش  را فراموش نکنید-

ورزش موجب افزایش  میزان اندروفین، حامل‌های عصبیِ احساس خوب در مغز، می شود. همچنین خُلق‌تان را بهتر می‌کند، به شما انرژی مثبت  می‌دهد، کمک می‌کند تا آرامش پیدا کنید و بهتر بخوابید و در نتیجه وقتی بدن شما احساس خوبی داشته باشد ذهن هم همین روال را دنبال می‌کند.

زیاد بخندید-

خندیدن موجب آزاد شدن مقدار زیادی اندروفین در بدن می شود. با دوستان‌تان دور هم جمع شوید و با هم بخندید و شاد باشید . فیلم کمدی  که حس خوبی به شما می دهد تماشا کنید. وقتی دچار استرس می‌شوید، خنده می تواند به سرعت مقداری از انرژی منفی را از شما دور کند.

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img