spot_img
شنبه, سپتامبر 23, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهاخباراشرف غنی: برای جذب کمک های بشردوستانه به افغانستان برنامه ای طراحی...

اشرف غنی: برای جذب کمک های بشردوستانه به افغانستان برنامه ای طراحی کرده ام

اشرف غنی در پیام عید فطر در فیسبوک از طراحی برنامه ای مدون برای جذب کمک های بشردوستانه به افغانستان و حل بحران اقتصادی خبر داد. 

اشرف غنی، رئیس جمهور سابق افغانستان پیام صوتی به مناسبت عید فطر در فیسبوک خود منتشر کرد. او در این پیام بعد از تسلیت به بازماندگان وقایع تروریستی ماه رمضان گفت که اکنون افغانستان وارد فضای تاریخی خطرناکی شده و باید از تجربه تاریخی عبرت گرفته و یکدیگر را بپذیریم.

او گفت که انحصار قدرت در کشور وضعیت افغانستان را بحرانی تر خواهد کرد. او اجماع ملی را شرط برون رفت از اوضاع خطرناک افغانستان دانست. غنی تأکید کرد که در دین اسلام و عرف کشور قدرت وسیله خدمت به مردم است نه ابزار بی عزتی و ویرانگری.

رئیس جمهور فراری افغانستان در این پیام گفت که چاه کن در چاه می افتد. اگر یک بار انفجار و انتحار راه افتاد، جای دادن این غول ویرانگر در بطری سخت خواهد بود و تنها راه نجات اجماع ملی و پذیرفتن همدیگر است.

او علت اینکه پیام عید خود را با عرض تسلیت به بازماندگان حوادث تروریستی ماه رمضان شروع کرده این است که در سال جاری عید فطر در وضعیتی مصادف شده که همزمان با حملات خونین و تروریستی ملت افغانستان گرفتار فقر و گرسنگی هستند در حدی که پدران کلیه فرزندانشان را می فروشند.


بیشتر بخوانید:

رحمت الله نبیل: اشرف غنی قصد دارد مشاور ط-البان شود


او در این پیام به تلاش های خود در سال های گذشته برای آموزش فرزندان افغان اشاره کرد و گفت حتی در نقاط دوردست و قریه ها نیز امکان آموزش برای دختران و پسران فراهم بود. او افزود که انتخاب با ما است که به سمت کسب علم و دانش برویم و میراث نامداران و بزرگانی همچون ابن سینا، ابوریحان بیرونی، امیرعلی شیر نوایی و … برویم یا مانع آموزش و پیشرفت شویم.

او گفت که حل بحران افغانستان با همکاری های منطقه ای مخصوصا اقتصادی ممکن می شود و اگر حکومت مشروع شکل نگیرد همکاری منطقه ای هم در کار نخواهد بود.

او در ادامه گفت که برای کمک های بشردوستانه به افغانستان برنامه ای طراحی کرده است و این برنامه را به مردم افغانستان تقدیم می کند. به نظر او برای اینکه افغانستان بتواند روی پای خود بایستد باید طرح های اقتصادی مدونی تدوین شود.

او اضافه کرد که در افغانستان باید یک گفتمان ملی شکل بگیرد و همه باید در آن حضور یابند و مسئولیت های خود را بدانند و به دست بگیرند.

به نظر می رسد اشرف غنی تمایل دارد در آینده سیاسی و اقتصادی افغانستان دوباره دخالت داشته باشد. اخیرا هم خبرهایی از بازگشت و حضور او به عنوان مشاور در حکومت ط-البان در رسانه ها منتشر شده است. با اینکه این خبرها هنوز به تأیید نرسیده اما پیام عید فطر اشرف غنی تا حدودی گویای این موضوع است.

از طرفی مقامات ط-البان پیشتر اعلام کرده بودند که اگر هم دولت همه شمول شکل بگیرد، سیاستمداران سابق افغانستان در آن جایی نخواهند داشت.

انتهای پیام

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img