spot_img
شنبه, سپتامبر 23, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهاخبارهشدار خلیلی به ط-البان: اگر از مطالبات مردم تمکین نکنید سکوت نخواهیم...

هشدار خلیلی به ط-البان: اگر از مطالبات مردم تمکین نکنید سکوت نخواهیم کرد

محمدکریم خلیلی، سیاستمدار هزاره و رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان در پیام تبریکی عید فطر در صفحه فیسبوک خود نوشت که اگر گروه ط-البان از مطالبات و خواسته های مردم افغانستان تمکین نکند، سکوت نخواهیم کرد و برای تأمین حقوق مردم و سرنوشتشان از هر امکانی استفاده می کنیم.

خلیلی همچنین گفته که عید فطر در حالی تجلیل می شود که مردم افغانستان شاهد رمضانی خونین بوده اند.

به نظر خلیلی حملات خونین ماه رمضان بیشتر متوجه مردم هزاره افغانستان بوده است. او گفت که این حملات و قتل عام نشان دهنده این است که قوم هزاره به شکل هدفمند و سازمان دهی شده با نسل کشی و جنایت های ضد بشری روبرو است.

به گفته خلیلی در سال های اخیر حملات بسیاری بر ضد مردم هزاره صورت گرفته و درباره هیچ کدام تحقیق و بررسی صورت نگرفته و عاملان آن شناسایی نشده است. او افزود هیچ اقدامی برای جبران یا اجرای عدالت نسبت به قربانیان صورت نگرفته است.

خلیلی ادامه داد که مردم ستم دیده هزاره همچنان با خطر نسل کشی روبرو هستند. او گفته که از واکنش های ضعیف جهان و سکوت برخی سازمان های بین المللی حقوق بشری در برابر چنین پدیده ای به شدت نگران است.

او ضمن قدردانی و استقبال از تلاش های فردی و اجتماعی بعضی مدافعان حقوق بشری برای توقف جنایات و قتل عام علیه هزاره ها گفت که از سازمان ملل و سازمان های حقوق بشر توقع دارد که توجه بیشتری به وضعیت قوم هزاره در افغانستان داشته باشند و اقدامات جدی تری برای پیشگیری از این گونه حوادث در دست بگیرند و حمایت بیشتری از هزاره ها در برابر نسل کشی داشته باشند.

خلیلی با انتقاد از حکومت ط-البان در این هشت ماه اخیر گفت که با گذر زمان وضعیت افغانستان پیچیده تر شده و بر وخامت آن افزوده شده است.

او در پیام خود نوشت که انتظار داشته تلاش های جامعه بین الملل برای ایجاد صلح و حکومت همه شمول در افغانستان به نتیجه برسد ولی متاسفانه اکنون ط-البان بر انحصار قدرت و ایجاد یک حکومت غیر منتخب و انحصاری اصرار دارد.

به عقیده خلیلی این وضعیت باعث افزایش ناامنی، فروپاشی اقتصاد افغانستان، فقر و گرسنگی و ظلم و آوارگی مردم افغانستان شده است.

او در پایان هشدار داد که نمی تواند این اوضاع را تحمل کند و از مردم افغانستان برای انجام مسئولیت تاریخی و ملی دعوت کرد.

به گفته خلیلی مذاکره و گفتگو برای ایجاد حکومت مردمی و همه شمول می تواند مرجعی مناسب برای بیرون رفت از این اوضاع باشد و از هر فرصتی برای آشتی ملی استقبال می کند ولی در صورتیکه ط-البان از مطالبات مردم افغانستان تمکین نکند، سکوت نخواهیم کرد و از هر امکانی برای تأمین حقوق مردم افغانستان و تعیین سرنوشت شان استفاده می کنیم.

او به مردم افغانستان گفت که این مشکلات و سختی ها گذرا است و اطمینان داد که با سربلندی از این پیچ تاریخی می گذریم.

انتهای پیام

به صفحه توییتر ما بپیوندید

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img