spot_img
دوشنبه, دسامبر 4, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهفرهنگ و هنرادبیاتمعرفی کتاب رمان جزء از کل

معرفی کتاب رمان جزء از کل

کتاب جزء از کل که در حال حاضر به‌عنوان یکی از مشهورترین رمان‌های تاریخ استرالیا شناخته شده است  اولین اثر نویسنده آن «استیو تولتز» است. با اینکه این کتاب حجم بالایی دارد و در حدود ششصد و خورده ای صفحه دارد اما نویسنده با بهره بردن از طنز در خلال داستان کمک کرده تا روایت آن کسل کننده و کشدار به نظر نرسد و خواننده با اشتیاق به خواندن ادامه دهد.

استیو تولتز در داستانش به موضوع هایی پرداخته که از دغدغه های زندگی حقیقی بسیاری از انسانهاست. مانند زندگی، مرگ، عشق، خانواده، تنهایی، جاودانگی و … . باین داستان متمرکز بر شخصیتها و ماجراهایشان است و طنز موجود در نوشته ها و تسلط نویسنده آن بر شخصیت ها کمک شایانی در حفظ این تمرکز کرده.

بخشی از موفقیتهای کتاب

کتاب « جز از کل » شروعی بی نظیر برای استیو تولتز بود. این کتاب در سال ۲۰۰۸ وارد فهرست نهایی جایزه بوکر شد و در عین‌ حالی که همچنان با استقبال فوق العاده ای در سراسر جهان مواجه می‌شد، از نامزدهای جایزه کتاب اولی‌ها در گاردین شد.

شخصیتهای داستان جز از کل

هرکدام از شخصیت های داستان دارای اندیشه‌ای منحصر به فرد هستند. نویسنده خارج از ماجرا قرار دارد و به هرکدام از شخصیت ها نوعی تفکر داده و خود به تماشای ظهور و بروز آن اندیشه در بستر روایت نشسته است. منطق نویسنده مانند نخ تسبیحی برای پیوسته نگه‌داشتن رخدادهایی است که گاهی بی‌منطق به نظر می‌رسند. استیو تولتز شخصیت‌های داستانش را در بروز اتفاق‌ها و عکس‌العمل داشتن نسبت به آنها بر اساس آنچه خود هستند، آزاد گذاشته و خودش تنها نقش پیونددهنده این اتفاق‌ها و حفظ‌کننده جریان سیال روایی داستان را بر عهده گرفته است. اگرچه ممکن است بعضی رفتارها بی‌دلیل به نظر بیاید اما پیوندی صحیح با شخصیت پرداخته‌شده برای آن نقش دارند. همین اندیشه‌های مختلف و البته قابل‌باور و تصور نوعی فلسفه را در جای‌ جای داستان قرار داده اند تا آنجا که بعضی این کتاب را به‌عنوان نوشتاری با نگاه فلسفی یادکرده‌اند.

بررسی کتاب

چندوجهی بودن اتفاقات پیرامون ما اولین چیزی است که جز از کل به ما می‌آموزد. استیو تولتز با لحاظ کردن این اصل در ساختار داستانی که روایت می‌کند، ناخودآگاهِ ما را به جستجو و تفکر وادار می کند که آیا این اصل بر تمام بخش‌های جهان حاکم است یا نه؟ و به‌تدریج و با پیش آمدن ماجراهای مختلف، ما به تدریج به این نتیجه می‌رسیم که جواب سوالی که در ذهنمان ایجاد شده، مثبت است.

داستان از دیدگاه پدر و پسری پیش می رود که در برخی مسائل با هم همسو نیستند. تا انجا که پسر نمی خواهد شبیه پدرش شود و همین امر باعث می شود تا در واکاوی های درونی خود به خصوصیات مشترک بین خود و پدرش پی ببرد. همان خصوصیاتی که دوست ندرد در وجودش حضور داشته باشد.

از نظر پیمان خاکسار این رمان بسیار عمیق و پرماجرا و فلسفی است و می تواند برای ماهها خواننده را درگیر خود کند. سایت بلخاب این کتاب را به شما علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی پیشنهاد می دهد و امیدواریم از آن لذت ببرید. این شما و این جزء از کل

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img