spot_img
جمعه, فوریه 23, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهسلامتپزشکیبرای نخستین بار خون آزمایشگاهی به بیماران تزریق شد

برای نخستین بار خون آزمایشگاهی به بیماران تزریق شد

برای نخستین بار خونی که از کشت سلول های بنیادی در آزمایشگاه تولید شده بود به بیماران تزریق شد. این موفقیت می تواند مسئله انتقال خون و کمبود خون را برای همیشه حل کند. البته این کار هنوز در مرحله آزمایش بالینی است و باید دید این آزمایش با امنیت و موفقیت پیش خواهد رفت یا خیر.

تاکنون یکی از دغدغه های درمانی دسترسی بیماران به خون بود و تنها راه اهدای خون بود که نگهداری از آن نیز مشکلات خود را داشت. تولید خون انسانی در آزمایشگاه می تواند نجات بخش بیماران به خصوص افراد مبتلا به بیماری های خونی باشد.

چندین دهه است که محققان برای دستیابی به تولید انبوه خون در آزمایشگاه تلاش کرده اند، نمی توان توقع داشت از این روش برای جایگزین کردن اهدای خون استفاده شود اما این تکنیک منجر به تولید گروه های خونی کمیاب می شود.


بیشتر بخوانید:

کم‌خونی (آنمی) چه علائمی دارد؟ انواع کم‌خونی و راه‌های پیشگیری آن چیست؟

دانشمندان آزمایش خون جدیدی برای تشخیص سرطان در بیماران بی‌علامت ابداع کردند.


در این شیوه از سلول های بنیادی استفاده می شود. دانشمندان ابتدا این سلول ها را ایزوله می کنند، پس از آن به مدت 21 روز سلول ها را داخل محلول مغذی قرار می دهند که در این مرحله سلول ها تکثیر یافته و به سلول های خونی تکامل یافته تبدیل می شوند. در نهایت سلول های تکامل یافته خالص سزی شده و آماده ذخیره و انتقال می شوند.

گلبول های قرمز آزمایشگاهی به 10 بیمار به مقدار 5 تا 10 میلی لیتر تزریق شد. این انتقال خون دو مرتبه به فاصله چهار ماه تکرار شد. یکی از این تزریق ها خون معمولی و دیگری خون آزمایشگاهی بود. اکنون افرادی که خون دریافت کرده اند برای بررسی نتیجه آزمایش و بروز احتمالی عوارض جانبی تحت نظر هستند.

هدف محققان بریتانیایی از این آزمایش بررسی مدت زمان ماندگاری خون آزمایشگاهی در مقایسه با خون طبیعی است.

انتظار بر این است که طول عمر سلول های آزمایشگاهی همانند سلول های طبیعی 120 روز باشد.

انتهای پیام

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img