spot_img
شنبه, فوریه 24, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهاخبارشناسایی شواهدی از وجود آب در ماه توسط کاوشگر چینی « چانگ‌...

شناسایی شواهدی از وجود آب در ماه توسط کاوشگر چینی « چانگ‌ ایی۵»

کاوشگر چینی « چانگ‌ ایی۵» شواهدی مبنی بر وجود مولکول‌های آب یا مشابه شیمیایی آن «هیدروکسیل» روی ماه ارسال کرد. ماه‌ نشین «چانگ‌ ایی۵» برای اولین‌بار در پایان سال ۲۰۲۰ روی ماه فرود آمد.

وظایفی که این ماه‌ نشین به عهده داشت عبارت بود از: تصویربرداری از ناحیه‌ای که در آن فرود آمده، نقشه‌برداری از شرایط زیر سطح و بررسی خاک این قمر از لحاظ وجود آب و مواد معدنی در آن.

وجود آب بر روی ماه

تصوری که قبلاً می‌رفت این بود که سطح ماه کاملاً خشک و فاقد آب و رطوبت است. اما محققان دهه پیش وجود آب را به تأیید رساندند.

اما این کاوشگر موفق شد نشانه‌هایی از مولکول‌های آب (دو اتم هیدروژن به ازای یک اتم اکسیژن) و یا مشابه شیمیایی مثل هیدروکسیل (تنها یک اتم هیدروژن) را پیدا کنند.

منشأ وجود آب روی ماه

احتمالاً وجود آب موجود در خاک ماه، به خاطر وجود بادهای خورشیدی است که در نتیجه آن اتم‌های هیدروژن را به سطح آن وارد کرده تا به اکسیژن موجود در ترکیب‌های معدنی ماه برسند.

شواهدی از وجود آب بر روی ماه

طبق پژوهشی که در ساینس ادونسز منتشر شده است، غلظت آب در ۱ تن خاک ماه را حدوداً ۱۲۰ گرم اعلام شده؛ در صورتیکه که سنگ‌های این قمر، غلظتی بیشتر از  -۱۸۰ گرم در یک تن دارند. دانشمندان معتقدند علت این موضوع این است که سنگ‌های ماه از زیر سطح آن منشأ می‌گیرد، جایی که احتمالاً منابع آب در آن بیشتر است.

فعالیت‌های آتشفشانی در ماه

این کاوشگر چینی از وجود فعالیت‌های آتشفشانی دوران اخیر در ماه هم خبر داده‌اند. آنها مواد مذاب آتشفشانی خشک شده‌ای را همراه خود آورده‌اند که بیانگر این است که این سنگ‌های ماگمایی احتمالاً ۲ میلیارد سال قبل شکل گرفته اند. در حالی که دانشمندان تصور داشتند این قبل‌تر از چیزی که تصور می‌کردند بوده است.

انتهای پیام

همچنین بخوانید:

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img