spot_img
یکشنبه, دسامبر 10, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهاخبارتوقف مذاکرات ایالات متحده و ط-البان به علت عدم بازگشایی مکاتب دخترانه

توقف مذاکرات ایالات متحده و ط-البان به علت عدم بازگشایی مکاتب دخترانه

به گزارش رویترز، بعد از اینکه ط-البان اعلام کردند که مکاتب دخترانه در افغانستان همچنان بسته می ماند، مقامات آمریکا تمام مذاکرات خود را با ط-البان متوقف کرده است. این مذاکرات قرار بود در روز های شنبه و یکشنبه در پایتخت قطر برگزار شود.
توقف مذاکرات، اولین مخالفت آشکار آمریکا با ط-البان در طول 8 ماه گذشته است که نام تعدادی از رهبران آن هم در لیست سیاه قرار دارد.
سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده می گوید که این کار ط-البان نقض آشکار و غیر قابل توجیه تعهدات در برابر مردم افغانستان و جامعه جهانی است. آمریکا بعضی از تعاملات مانند نشست های از پیش تعیین شده در دوحه را لغو و به صراحت اعلام می کند که این اقدام یک نقطه عطف بالقوه در روابط با ط-البان است.
رویترز به نقل از سه منبع معتبر اعلام کرد که مذاکرات لغو شده بین مقامات آمریکایی و ط-البان قرار بود در روز های شنبه و یک شنبه برگزار شود. بنا بود در بعضی از جلسات، نمایندگان سازمان ملل و بانک جهانی هم حضور یابند.


بیشتر بخوانید:

عدم بازگشایی مکاتب دخترانه از سوی ط-البان و واکنش های گسترده به این تصمیم

نشست شورای امنیت سازمان ملل در مورد بسته ماندن مکاتب دخترانه افغانستان


در همین حال سخنگوی وزارت خارجه ط-البان تایید کرد که قرار بود تا هیئتی از این گروه با حضور امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه به دوحه سفر کند
قرار بود در این جلسات در مورد آزاد شدن پول های نقد و صدها میلیون دلاری که در حال حاضر در صندوق امانات بانک جهانی قرار دارد، بحث و گفتگو شود.
به گزارش رویترز، یک دیپلمات وزارت خارجه ط-البان گفته است که هواپیمای قطری که قرار بود امیرخان متقی را از کابل به قطر ببرد نیامده است.
وزارت خارجه قطر تاکنون در این باره واکنشی نشان نداده است.
ط-البان از زمان به قدرت رسیدن در افغانستان، تمامی مکاتب بالاتر از صنف ششم دختران را بست؛ اما بعد از مدتی به علت فشارهای بین المللی اعلام کرد که در سال جدید شمسی تمامی دختران می توانند به مکتب بروند. اما زمانی که دختران در روز سوم حمل به مکتب رفتند نیروهای ط-البان جلوی آنها را گرفتند و گفتند تا اطلاع بعدی دختران بالاتر از صنف ششم اجازه ورود به مکتب را ندارند.
این اقدام ط-البان با واکنش های گسترده بسن المللی روبرو شد و سازمان ملل، ایالات متحده و تعدادی از کشورها در این باره ابراز نارضایتی کردند.
انتهای پیام

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img