spot_img
یکشنبه, دسامبر 10, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهاخبارعدم بازگشایی مکاتب دخترانه از سوی ط-البان و واکنش های گسترده به...

عدم بازگشایی مکاتب دخترانه از سوی ط-البان و واکنش های گسترده به این تصمیم

عقب نشینی ط-البان از تصمیم بازگشایی مکاتب دخترانه در افغانستان با واکنش های گسترده ای روبرو شد.

ط-البان دو روز قبل خبر داده بودند که تمام مکاتب از جمله مکاتب دخترانه در تاریخ 3 حمل بازگشایی خواهد شد. اما امروز دختران افغانستان با در بسته مکاتب روبرو شدند. ط-البان از تصمیم بازگشایی مکاتب عقب نشینی کرده و اعلام کردند تا اطلاع ثانوی مکاتب دخترانه (دوره متوسطه و لیسه) بسته خواهند بود.

وزارت معارف ط-البان اعلام کرد که در مورد لباس این دختران و معلمان تصمیمی گرفته نشده است و بعد از تصمیم گیری درباره نوع پوشش دانش آموزان دختر و معلمان مدارس بازگشایی می شود.

balkhab-Hamid-Karzai-and-Abdullah-Abdullah
حامد کرزی و عبدالله عبدالله

حامد کرزای و عبدالله عبدالله ضمن ابراز تأسف از این مسئله، خواستار بازگشایی هر چه زودتر مکاتب دخترانه شدند.

نمایندگی سازمان ملل در افغانستان نیز از این تصمیم ط-البان ابراز تأسف کرد.

balkhab-Rina-Amiri
رینا امیری

رینا امیری، نماینده ویژه آمریکا در امور زنان افغانستان در این مورد گفت که عدم بازگشایی مکاتب دخترانه اتفاقی نیست. این تصمیم را رهبر ط-البان گرفته و آن را خیانت به خانواده های افغانستان دانست. به نظر او این تصمیم هیچ جنبه اسلامی ندارد. و در ادامه افزود اگر ط-البان به دنبال به رسمیت شناخته شدن است باید به وعده های خود عمل کند.

balkhab-Melanie-Julie
ملانی جولی

ملانی جولی، وزیر خارجه کانادا در واکنش تند خود به این تصمیم ط-البان، آن را تبعیض آمیز و سرکوب گرانه در برابر آزادی زنان دانست.

balkhab-Malala-Yousafzai
ملاله یوسفزی

ملاله یوسفزی، برنده جایزه صلح نوبل در این زمینه گفته که برای امروز امید داشت که دختران افغانستان که به مکتب می روند به خانه بازگردانده نشوند. او گفت که ط-البان به وعده ای که داده بود عمل نکرد و از آنجایی که از دختران و زنان تحصیل کرده می ترسند، تلاش می کنند که به هر بهانه ای مانع تحصیل دختران شوند.

هدر بار، از مسئولان سازمان دیده بان حقوق بشر در توییتی این تصمیم ط-البان را ظالمانه خواند. و همینطور نوشت که این امل ط-البان هیچ توجیهی به جز ظلم عمدی ندارد.

اما تصمیم ط-البان برای ادامه تعطیلی مکاتب دخترانه برای سمیرا حمیدی، یکی از مسئولان عفو بین الملل هیچ جای تعجبی نداشت. او گفت که ما مطمئن بودیم که ط-البان این بار هم جامعه جهانی را فریب می دهد. ط-البان در این مدت به هیچ کدام از وعده هایش عمل نکرده اند.

مارک پوتزل، سفیر آلمان برای افغانستان، هم تصمیم ط-البان را بسیار ناراحت کننده خواند. و آن را یک ضربه به سرنوشت همه دختران افغانستان دانست. به نظر آقای پوتزل ط-البان کنوانسیون های بین المللی، یعنی تعهد به تضمین حق آموزش برای همه را نقض کرده اند.

انتهای پیام

به صفحه فیسبوک ما بپیوندید

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img