spot_img
شنبه, ژوئن 10, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهاخباردستاورد ط-البان در جنگ بلخاب: کشتار غیرنظامیان، آوارگی خانواده‌ها، غارت اموال مردم

دستاورد ط-البان در جنگ بلخاب: کشتار غیرنظامیان، آوارگی خانواده‌ها، غارت اموال مردم

با گذشت بیش از 10 روز از هجوم نظامی ط-البان به ولسوالی بلخاب، چندین هزار خانواده، خانه و زمین هایشان را با ترس و وحشت رها کرده و آواره کوه ها شده اند. شمار زیادی از این بی جاشدگان در اثر سرما، گرسنگی، بیماری و افتادن از کوه ها جان خود را از دست داده اند و همچنان جامعه جهانی و نهادهای حقوق بشری سکوت اختیار کرده اند.

به گزارش پایگاه خبری بلخاب و به نقل از منابع محلی، رسانه ها و خبرگزاری ها، ط-البان با حمله گسترده نظامی به ولسوالی بلخاب به بهانه دستگیری مهدی مجاهد، غیرنظامیان این ولسوالی را که هیچ دخالتی در اختلاف امارت اسلامی با مهدی مجاهد نداشته اند، به قتل رسانده یا از خانه هایشان فراری داده اند.

گروه ط-البان با هجوم بر ساکنان بلخاب شمار زیادی از آنها را تیرباران کرده یا سربریده اند. خانه ها و بازارهای مردم را غارت کرده و یا به آتش کشیده اند.

balkhab-آوارگان-جنگ-بلخاب4

این گروه مساجد، مکاتب و مراکز درمانی بلخاب را پایگاه خود ساخته و به مقدسات این مردم به احترامی کرده اند. در ویدئویی که در فضای مجازی منتشر شده، دیده می شود که افراد ط-البان با پخش موسیقی از بلندگوی مسجد جشن گرفته اند.

اکنون هزاران آواره بلخابی در کوه ها سرگردان اند. در میان این آوارگان، نوزادان، کودکان، بیماران، افراد مسن و زنان باردار دیده می شود که بدون آب و غذا و دارو و سرپناه در حال تلف شدن هستند.

شماری از این بی جاشدگان خود را به دامنه های یکاولنگ رسانده اند و پناه گرفته اند، اما خبرهای واصله از یکاولنگ حاکی از آن است که ط-البان در این منطقه به مردم هشدار داده اند که از پذیرفتن آوارگان بلخابی مخصوصاً خانواده هایی که از قریه های هوش و گلورز هستند، خودداری کنند.

در گزارشی از «کانال بلخاب زیبا» آمده است که زنی همراه دو دخترش از قریه هوش که در کوه ها آواره شده بودند به منطقه شاخدار پناه می برند، اما مردم این منطقه از کمک کردن و پناه دادن به این زن و دخترانش به خاطر هم قریه بودن با مهدی بلخابی اجتناب می کنند. این زن دوباره به کوه ها پناه می برد و پس از چند روز چوپانان جنازه او و دو دخترش را در ییلاق های شاخدار در حالی که از گرسنگی و سرما جانشان را از دست داده بودند، پیدا می کنند. باز هم ط-البان اجازه دفن آنها را در قریه نمی دهد و به مردم منطقه می گویند که بگذارید تا گرگ ها جنازه هایشان را بخورند.

balkhab-آوارگان-جنگ-بلخاب6

در یکی دیگر از ویدئوهایی که از آوارگان بلخابی در فضای مجازی منتشر شده، زنی را نشان می دهد که می گوید، از شدت گرسنگی به فرزندانش خاک می دهد بخورند.

مردی هم که همراه خانواده اش از بلخاب فرار کرده، می گوید که چند تن از همراهانش از کوه افتاده اند و اکنون زخمی هستند. زن دیگری می گوید 4 کودکش در اثر سرما و گرسنگی تلف شده اند.

برخی زنان باردار در این شرایط زایمان کرده اند و نوزادی پس از تولد به علت عدم رسیدگی از بین رفته است.

پس از آنکه مهدی مجاهد، فرمانده سابق ط-البان، از این گروه جدا می شود و اختلاف هایش با امارت اسلامی شدت می گیرد، گروه ط-البان با ارتش 8هزار نفری، سلاح های سبک و سنگین پیشرفته و نیروهای انتحاری، از زمین و هوا به بلخاب هجوم می برد که در نتیجه شمار زیادی از افراد بی گناه به قتل رسیده و یا به سمت کوه ها فرار می کنند.

تاکنون سازمان های بین المللی و نهادهای حقوق بشری اقدامی برای کمک رسانی به مردم بلخاب و آوارگان انجام نداده اند و در سکوت به سر می برند.

انتهای پیام


بیشتر بخوانید:

بی توجهی به آوارگان بلخابی؛ کودکان و کهنسالان در معرض بیماری و مرگ قرار دارند

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img