spot_img
چهارشنبه, اکتبر 4, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهاخباربهترین کشورها برای زندگی زنان

بهترین کشورها برای زندگی زنان

در حالی که در بسیاری از کشورها از جمله کشورهای جهان سوم زنان از ابتدایی ترین حقوق محروم هستند، در کشورهای توسعه یافته و کشورهای شمال هستند زنانی که از مردان پیش افتاده اند و از تمام حقوق انسانی و مدنی برخوردارند.

در کشورهای شمال اروپا زنان زندگی بهتر و راحت تری دارند و این کشورها بهشت آنان به شمار می رود. در این کشورها زنان از موقعیت های شغلی و اجتماعی، حق تحصیل، امکانات بهداشتی و سلامت باکیفیت برخوردارند و به علاوه همه اینها در اداره کشور و سیاست حتی بیش از مردان جلو افتاده اند.

5 کشور به عنوان بهترین کشورها برای زندگی زنان به شمار می رود.

سوئد

سوئد سالهاست که مدافع حقوق زنان است و با تبعیض جنسیتی مبارزه می کند. در این کشور از سال 2018 آژانسی تشکیل شد که هدفش تأمین برابری جنسیتی و اطمینان از زدودن تبعیض جنسیتی بود.

دانمارک

از سال 1915 دانمارک به زنان حق رأی داد و این کشور معروف است به جامعه برابری طلب. در دانمارک فرصت موفقیت برای زنان و مردان به یک اندازه فراهم شده است.

فنلاند

نخستین کشوری که در اروپا به زنان حق رأی داد فنلاند بود. این کشور در سال 1906 این حق را به زنان داد. در فنلاند موقعیت های شغلی و سیاسی زیادی به زنان سپرده شده است. امید به زندگی در زنان در فنلاند از مردان بیشتر است. نخست وزیر فنلاند نیز زنی 34 ساله است.

نروژ

نخستین موج فمینیسم در دهه 1840 در کشور نروژ آغاز شد و این موج منجر به تمین حقوق زنان در کشورهای اسکاندیناوی شد. همینطور نخستین بار قانون سقط جنین در نروژ تصویب شد.

ایسلند

ایسلند نیز یکی از بهترین کشورهای جهان برای زندگی زنان است. فرصت های شغلی و تحصیلی برای زنان در این کشور حتی بیشتر از مردان است. در سال 2021 نمایندگان زن در مجلس ایسلند 47.6 درصد گزارش شد. همچنین ایسلند نخستین کشوری در اروپا بود که رئیس جمهور زن داشت.

انتهای پیام

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img