spot_img
جمعه, فوریه 23, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهسلامتپکسلووید- قرص جدید درمان کرونا؛ از چگونگی عمل تا اثربخشی

پکسلووید- قرص جدید درمان کرونا؛ از چگونگی عمل تا اثربخشی

قرص پکسلووید دومین داروی ضد ویروسی کرونا توسط سازمان تنظیم داروها و محصولات بهداشتی و درمانی بریتانیا به تأیید رسید. این تأیدیه بعد از بررسی‌های دقیق ایمنی، کیفیت و اثربخشی دارو صادر شده است.

این قرص که برای بیماران مبتلا به عفونت خفیف تا متوسط تجویز می‌شود و خطر بستری شدن در بیمارستان و مرگ ناشی از کرونا را کاهش می‌دهد.

شرکت فایزر- داروی پکسلووید

عملکرد این دارو

داروی پَکسلووید که ترکیبی از دو ماده فعال پی ‌اف-۰۷۳۲۱۳۳۲ و ریتوناویر است، مانع از تجزیه پروتئین‌های مورد نیازِ تکثیر ویروس می‌شود. این امر باعث جلوگیری از تکثیر سارس-کُو-۲ پس از ابتلا به آن می‌شود، سطح ویروس را پایین نگه داشته و کمک می‌کند سیستم ایمنی بتواند بر این عامل بیماری‌زا غلبه کند.

ماده‌ای که سرعت تجزیه دومین ماده، پی‌اف-۰۷۳۲۱۳۳۲ را در بدن کاهش می‌دهد ریتوناویر است که موجب افزایش اثربخشی این داروی جدید می‌شود.

طریقه مصرف دارو

این دارو دو ماده فعال در قالب دو قرص جدا از هم است که باید با هم و ۲ مرتبه در روز به مدت ۵ روز مصرف شود.

پکسلووید برای چه افرادی تجویز می‌شود؟

این قرص برای افرادی تجویز می‌شود که اخیرا آزمایش کووید شان مثبت بوده و افرادی که در معرض خطر هستند؛ مثل افراد بالای ۶۰ سال و بیماران مبتلا به دیابت یا بیماری قلبی.

اثربخشی دارو

اثربخشی پکسلووید تا حدود ۹۰ درصد گزارش شده است. بر اساس آزمایش‌های بالینی فایزر، مصرف این قرص در یک دوره ۵ روزه، میزان بستری در بیمارستان و مرگ ناشی از کرونا را تا ۹۰ درصد کاهش می‌دهد.

۷۵۵ فرد واکسینه نشده مبتلا به کووید ۱۹ خفیف تا متوسط مورد مطالعه قرار گرفتند. که هر کدام حداقل یک فاکتور خطر یا بیماری زمینه‌ای را داشته‌اند. درمان آنها سه تا ۵ روز بعد از بروز علائم کرونا آغاز شد و ۵ روز ادامه یافت. در نتیجه درمان فقط ۰.۸ درصد از بیمارانی که این دارو را مصرف کردند بستری شدند. اما خوشبختانه تا ۲۸ روز پس از درمان هیچ کدام فوت نکردند.

قرص پکسلوید در صورتی مؤثرتر خواهد بود که در مراحل اولیه بیماری مصرف شود. به همین خاطر سازمان تنظیم داروها و محصولات بهداشتی و درمانی مصرف این دارو را به شدت توصیه می‌کند.

آیا پکسلووید بر سویۀ اومیکرون اثربخشی خواهد داشت؟

اظهار نظر در این مورد هنوز زود است. با این حال محققان در رابطه با اثربخشی این دارو بر اومیکرون خوش‌بین هستند.

پروفسور وندی بارکلی، ویروس‌شناس دانشگاه امپریال کالج لندن می‌گوید: « آزمایش‌ها نشان داده است که سویه اومیکرون هیچ جهشی که نشان‌دهنده هرگونه مقاومت یا تغییر در حساسیت ویروس به این قرص باشد، نداشته است.»

انتهای پیام

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img