spot_img
یکشنبه, دسامبر 10, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهاخباربیش از 2000 نفر در زلزله هرات جان باختند و 10 روستا...

بیش از 2000 نفر در زلزله هرات جان باختند و 10 روستا به طور کامل تخریب شد

شمار پس لرزه های زلزله روز شنبه 15 میزان 1402 در هرات افغانستان در حال افزایش است. به گزارش رویترز در این زلزله تاکنون 2 هزار و ۵۳ نفر جان خود را از دست داده اند و نزدیک به 9 هزار نفر دیگر زخمی شده‌اند.

به گزارش اسوشیتدپرس و به نقل از سخنگوی ط-البان شمار جان‌باختگان این رویداد 2هزار نفر اعلام شده است.

جمعیت هلال‌احمر افغانستان تحت کنترل حکومت ط-البان صبح یکشنبه ۱۶ میزان با صدور بیانیه‌ای ضمن یادآوری عمق این حادثه، اعلام کرد که کمک‌های اولیه و تیم‌های مددرسان داوطلب آن به منطقه حادثه دیده رسیده‌‌اند و کمک رسانی به آسیب دیدگان را آغاز کرده اند.

این نهاد صبح روز یکشنبه، ۱۶ مهر با انتشار بیانه‌ای ضمن یادآوری عمق قاجعه، گفت که تیم‌های داوطلب مددرسان در حال کمک به آسیب دیدگان‌اند.

به گفته این نهاد، به دلیل اینکه چندین قریه به طور کامل تخریب شده و صدها نفر زیر آوار هستند، لحظه به لحظه آمار جان باختگان این زمین لرزه افزوده می‌شود.
ویدیوهایی دلخراش و ناراحت کننده ای در فضای مجازی به انتشار رسیده است مبنی بر اینکه مردم محلی با دست خالی سعی دارند اجساد و زخمی های زیر آوار را بیرون بکشند.

در حال حاضر سازمان ملل متحد و سایر سازمان‌های بین‌المللی کمک رسان اعلام کرده‌اند که در حال بررسی کمک رسانی به قربانیان زلزله در هرات هستند.

کمیته نجات بین‌المللی (IRC) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که پس از زلزله هرات، در حال نیازسنجی با دیگر سازمان‌های خصوصی است.
سازمان بهداشت جهانی نیز اعلام کرد که برای کمک رسانی و درمان زخمی ها، داروها و تجهیزات پزشکی بیشتری به بیمارستان‌های و مراکز درمانی غرب افغانستان ارسال کرده است. در این بیانیه آمده است: «ما در صورت لزوم آماده انتقال داروهای بیشتری هستیم.»

نهادهای بین‌المللی و برخی از کشورهای غرب به زلزله غرب افغانستان واکنش نشان داده و با ابراز همدردی با مردم آسیب دیده این حادثه را فاجعه انسانی نامید و ارسال کمک به آسیب‌دیدگان را ضروری دانست.

وزارت امور خارجه آلمان نیز روز گذشته بیانیه ای منتشر کرد و ضمن عرض تسلیت به خانواده‌ قربانیان این زلزله، اعلام کرد در حال رایزنی با شرکای بین‌المللی‌ خود برای کمک رسانی به آسیب دیدگان زلزله است.
احمد حسین، وزیر توسعه بین‌المللی کانادا، هم گفت: «اخبار دلخراش از زلزله هرات. ما به یافتن جزئیات بیشتر در باره این زلزله هولناک ادامه خواهیم داد، با خانواده قربانیان این حادثه ابراز همدردی می‌کنیم». او تاکید کرد که کانادا در حال بررسی وضعیت از نزدیک است.

وزارت امور خارجه ترکیه نیز امروز یکشنبه، ۱۶ میزان، ضمن همدردی با مردم افغانستان اعلام کرد: «ترکیه مثل همیشه آماده کمک رسانی به دوستان افغانستانی حمایت و کمک های لازم باشد، ارائه دهد.»
سامانتا جین پاور، مدیر آژانس توسعه بین‌المللی ایالات متحده، هم در یادداشتی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت که آن‌ها آثار زمین‌لرزه شمال غرب افغانستان را از نزدیک دنبال می‌کنند.

گزارش اولیه دفتر هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل خبر می دهد که ۱۰ روستا در ولایت هرات کاملا تخریب شده‌اند و احتمالا هنوز هم تعداد زیادی زیر آوار گرفتار باشند.

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img