spot_img
شنبه, سپتامبر 23, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهاخباربحران اوکراین؛ آیا واقعا پوتین می خواهد از سلاح اتمی استفاده کند؟

بحران اوکراین؛ آیا واقعا پوتین می خواهد از سلاح اتمی استفاده کند؟

روز یکشنبه 27 فوریه، ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه گفت که با استناد به بیانات تهاجمی رهبران عضو ناتو، به نیروهای بازدارنده هسته ای ارتش دستور داده که به حالت آماده باش قرار گیرند.

این دستور پوتین برای سران بسیاری از کشورها قابل فهم نیست. گاردین طبق گزارشی این فرمان را تشریح کرد
رییس جمهور روسیه راجب به استفاده از سلاح های اتمی چه اظهاری کرد.

ولادیمیر پوتین روز یکشنبه 27 فوریه، وزیر دفاع و رییس ستاد ارتش خود را به دیداری عمومی دعوت کرد و به آنها دستور داد تا نیروهای بازدارنده هسته ای ارتش را به حالت آماده باش خاص قرار دهند.»

آیا در علوم نظامی این دستور پوتین مفهوم خاصی دارد؟

اگرچه تهدید دیپلماتیک این فرمان واضح است؛ اما اظهارات پوتین، برای کارشناسان هسته ای و وزیران دفاع در جهان مشخص نیست. زیرا متوجه مفهوم «حالت خاص آماده باش» نمی شوند .ولی در این اوضاع، به این نتیجه رسیدند که با وجود اینکه این تهدید بیش از حد معمول قرار گرفته ، ولی تهدیدی در سطح بالا نیست.


بیشتر بخوانید:

کاروان 64 کیلومتری خودروهای زرهی روسیه در راه کی یف


پاول پادویک، کارشناس نیروهای هسته ای روسیه، به فرمان پوتین واکنش نشان داده و در توییترش نوشت به احتمال قوی مفهوم این دستور پوتین این است که سیستم کنترل و فرماندهی هسته ای روسیه فرمانی ابتدایی دریافت کرده است.» یعنی کلید آن زده شده و در صورت لزوم دستور پرتاب داده خواهد شد.

کشور های غربی راجب به دستور پوتین اظهاری داشته اند؟

روز دوشنبه 28 فوریه، وزیر دفاع بریتانیا، در گفتگو با شبکه بی بی سی گفت که دولت بریتانیا متوجه دستور پوتین نمی شود، زیرا که در علوم نظامی روسیه چنین اصطلاحی وجود ندارد.» او افزود: این دستور به هدف ترساندن کشور های غرب و به عنوان یاد آوری برای جهان می باشد که روسیه نیروهای بازدارنده هسته ای دارد و میتواند از آن استفاده کند و همچنین فرصتی به دست می آورد تا با صحبت درباره این فرمان پوتین، توجهی به عدم کسب موفقیت ارتش روسیه نشود.

انتهای پیام

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img