spot_img
جمعه, فوریه 23, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهاخبارهشتگ علیه «نسل‌کشی هزاره‌ها» از مرز سه میلیون گذشت

هشتگ علیه «نسل‌کشی هزاره‌ها» از مرز سه میلیون گذشت

انفجار صبح جمعه در میان دختران دانش آموز که در یک آزمون آزمایشی ورود به دانشگاه شرکت کرده‌ بودند، بیش از ۱۶۰ کشته و زخمی برجا گذاشت. مسئولان مرکز آموزشی کاج در دشت برچی کابل گفتند که مهاجم انتحاری، نگهبانان را کشته و خود را در میان دانش آموزان منفجر کرد.

این رویداد کارزار بی‌سابقه‌ای با هشتگ «نسل کشی هزاره‌ها را متوقف کنید» #StopHazaraGenocide را در شبکه‌های اجتماعی به راه انداخته است که از دوم اکتوبر تا امروز بیش از ۳ میلیون و ۱۳۰ هزار بار تنها در توییتر استفاده شده است.

برخی از چهره‌های سرشناس و سلبریتی‌ها از افغانستان و جهان با یادآوری قربانیان این رویداد این هشتگ را همرسانی کرده‌اند.

حمله روز جمعه در منطقه‌ای عمدتا هزاره و شیعه‌نشین کابل رخ داد، در سال ۲۰۱۸ نیز مهاجمان انتحاری داعش در همین محل که به نام «کورس موعود» بود حدود ۵۰ دانش آموز را کشتند و ده‌ها زخمی برجا گذاشت.

زنان در چندین شهر از جمله در کابل، هرات و مزارشریف در حمایت از این کارزار و حقوق زنان به خیابان‌ها ریخته و شعارهایی سر دادند که با برخورد شدید نیروهای امنیتی طالبان مواجه شدند که با تیراندازی هوایی و ضرب و شتم آنها را پراکنده کردند.

با توجه به محدودیت‌ها و هزینه بالای اینترنت در افغانستان استفاده بیش از سه میلیون از هشتگ «نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید»، بی‌سابقه است.

لر دالی، نماینده ایرلند در پارلمان اروپا نیز در سخنانی گفته است که «ماه بعد از ماه مردم افغانستان در رنج‌اند و می‌میرند، مانند هفته گذشته ۵۳ دختر عمدتاً هزاره، مردمی که در معرض خطر نسل‌کشی قرار دارند.»

او افزود که «با این حال، جهان حرف‌ها می‌زند و کاری نمی‌کند. این مردم چه کرده‌اند که سزاوار این [برخورد] شدند؟ زمان صدا بلند کردن، ایستادن و درخواست‌ است.»

سخنگوی طالبان این حمله را «وحشت بزرگ» خواند و محکوم کرد و وعده پیگیری داد. هرچند تا هنوز داعش مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است اما مسئولیت حملات هولناکی به مدارس و مساجد و حتی زایشگاه در منطقه هزاره‌نشین کابل را برعهده گرفته است.

سازمان ملل و نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر طالبان را مسئول حفاظت از عموم مردم و از جمله اقلیت‌ها در افغانستان خوانده و از حکومت طالبان خواستند که به تعهدات خود در این زمینه عملا پایبندی نشان دهد.

بسیاری از افغان‌ها طالبان را به ایجاد آغازگران سابقه بمبگذاری‌های انتحاری متهم کرده‌اند.

بی‌بی‌سی

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img