spot_img
چهارشنبه, اکتبر 4, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهاخبارط-البان ادعای بازداشت تمنا پریانی و پروانه ابراهیم‌خیل را رد کرد.

ط-البان ادعای بازداشت تمنا پریانی و پروانه ابراهیم‌خیل را رد کرد.

ط-البان گزارش مبنی بر بازداشت و شکنجه فعالان زن در کابل را تکذیب کرد. فعالان زن در کابل ادعا کرده‌اند تمنا پریانی و پروانه ابراهیم‌خیل چهارشنبه شب به دست افراد امارت اسلامی بازداشت شدند و در وضعیت دشواری به سر می‌برند.

یکی از این فعالان زن مدعی شده که جان این دو زن در خطر است و در وضعیت دشواری گرفتار شده‌اند.

به گفتۀ آنها افراد امارت اسلامی مدتی است در پی بازداشت فعالان زن هستند تا با ایجاد ترس و وحشت مانع تظاهرات مدنی زنان شوند. آنها از سازمان ملل خواسته‌اند تا در این زمینه به آنها کمک کند و بر حکومت امارت اسلامی فشار بیاورند.

اما ذبیح‌الله مجاهد خبر بازداشت تمنا پریانی و پروانه ابراهیم‌خیل را تکذیب کرده و آن را شایعه خوانده است.

انتشار ویدئویی از تمنا پریانی قبل از دستگیری

این در حالی است که تمنا پریانی ویدئویی از خود در فضای مجازی منتشر کرده. در این ویدئو او وحشت‌زده درخواست کمک می‌کند و از افرادی که برای دستگیری او آمده‌ بودند خواسته که بروند و روز برگردند.

سخنگوی ط-البان مدعی شده که افراد ما کسی را بازداشت نکرده‌اند. این زنان با ساخت این ویدئو‌ها به دنبال کیس‌سازی پناهندگی در خارج هستند.

و نگینه رضایی، یکی دیگر از فعالان حقوق زنان در کابل گفته، مدتی است این دستگیری‌ها زیاد شده و آنها مخفی شده‌اند و از یکدیگر بی‌خبرند.

در روز یکشنبه عده‌ای از زنان در مرکز کابل دست به تجمع و اعتراض زده‌ بودند. علت این تجمع دادخواهی به خاطر کشته شدن دختر جوانی نام زینب عبداللهی در ایست بازرسی در غرب کابل بوده است. گفته شده افراد ط-البان به صورت آنها اسپری فلفل پاشیده اند.

تمنا پریانی و پروانه ابراهیم‌خیل نیز در این تظاهرات شرکت داشتند.

بیانیه ویژه سازمان ملل در مورد سیاست ط-البان در مورد زنان

همانطور که در بیانیه ویژه سازمان ملل آمده، سیاست‌های ط-البان که مبتنی بر تعصبات جنسیتی و اقدامات زیان‌آور است، به مجازات دسته‌جمعی زنان و دختران افغانستان می‌پردازد. و استراتژی حذف زنان از تحصیل و اشتغال منجر به فقر آنها می‌شود.

انتهای پیام

همچنین بخوانید:

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img