spot_img
شنبه, فوریه 24, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهاخباراشرف غنی: افغانستان در حال حاضر در سطح کشور سومالیا است

اشرف غنی: افغانستان در حال حاضر در سطح کشور سومالیا است

اشرف غنی، رئیس‌جمهور فراری افغانستان روز گذشته ۱۶ قوس نوار صوتی با عنوان آوا پخش/پادکست گفت که “ما دیگر مورد محبت و توجه جهان نیستیم، افغانستان در حال حاضر در سطح سومالیا است”.
با ظالمانه توصیف کردن اخراج مهاجران افغانستان از کشورهای همسایه تأکید کرد که جهان، ایران و پاکستان را باید برای جلوگیری از اخراج مهاجران تحت فشار قرار دهد.
غنی گفت که گروه ط-البان نیز باید زمینه بازگشت پناهجویان افغانستان را به کشور فراهم کنند تا کشورهای همسایه به این “فشار سیاسی” پایان دهد.
او ادامه داد در صورتی مهاجران می توانند به کشورشان بازگردند که افغانستان سالانه “رشد ۹ درصدی اقتصادی” داشته باشد.
او که نسبت به رشد اقتصادی افغانستان خوشبین است گفت که ط-البان مشروعیت ندارند و کشور را در مسیر پس رفت قرار داده‌اند.
او با اشاره به افزایش تقاضای پاسپورت در افغانستان گفت که مردم به آینده امیدی ندارند و محرومیت دختران از تحصیل موج جدیدی از مهاجرت از افغانستان را به راه انداخته است.
غنی درباره استخراج معادن افغانستان گفت: “مسئله اصلي همین است، ترازویی را اگر مقابل خود قرار دهیم، در یک سمت ترازو فقر و مشکلات و عدم توانایی ها و مهاجران ما، طرف دیگر، امکانات و داشته های ما است. موقعیت این کشور در آسیا طلا است! معادن افغانستان می تواند اساس انکشاف این کشور را فراهم کند، منابع آبی ما روز به روز اهمیتش در منطقه و  جهان افزایش می یابد. منابع باد ما فقط 70 هزار مگاوات برق تولید می کند. منابع طبیعی ما، گردشگری، شهر‌ها، قشر جوان ما که اکثریت ملت ما را تشکیل می دهد؛ این ها مسائلی هستند که به به آنها توجهی نمی شود، از طرفی امنیت نسبی در کشور به وجود آمده است. نکته قابل توجه این است که برای پیشرفت، هم نیاز به همکاری کشورهای همسایه داریم، هم به آسیا و جهان و منابع سرمایه‌گذاری و کمک بین‌المللی.

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img