spot_img
شنبه, سپتامبر 23, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهسلامتزیباییجوانسازی پوست؛ کلاژن چیست و چطور کمبود آن را جبران کنیم؟

جوانسازی پوست؛ کلاژن چیست و چطور کمبود آن را جبران کنیم؟

این روزها جوانی و شادابی پوست یکی از دغدغه های اصلی افراد به حساب می آید و استفاده از روش های جوان سازی پوست گسترش یافته است. از آنجایی که جوان سازی پوست جنبه تجاری و تبلیغاتی نیز یافته است، مردم با روش های متنوعی روبرو هستند و انتخاب بهترین و بی خطرترین روش به کاری دشوار تبدیل شده است.

بسیاری از روش های ارائه شده به غلط بین افراد رایج شده و داشتن اطلاعات صحیح در این زمینه می تواند به شما در انتخاب روش های بی خطر و سالم و در عین حال موثر کمک کند.

از کلاژن چه می دانید؟

پوست انسان در زمان تولد و کودکی سالم ترین و شاداب ترین حالت خود را دارد. کلاژن پروتئین اصلی است که در ساختار پوست وجود دارد. این پروتئین 75 درصد از پوست کودکان را تشکیل می دهد و با گذشت زمان و افزایش سن میزان آن کاهش می یابد. کلاژن در پوست نقشی همچون داربست دارد و مانع افتادگی پوست می شود. کلاژن همچنین باعث خاصیت ارتجاعی پوست و برجستگی گونه ها می شود. تخریب یا کاهش این پروتئین باعث پیری پوست و بروز چین و چروک می شود.

عوامل کاهش کلاژن در پوست

یکی از عواملی که باعث تخریب و یا کاهش کلاژن پوست می شود رژیم های غذایی با هدف لاغری است. این رژیم ها باعث از دست دادن کلاژن می شود به طوری که جبران آن ناممکن است و افراد زیبایی و جوانی پوست خود را فدای تناسب اندام می کنند. آلودگی هوا، نور آفتاب و اشعه های مانیتورها، مواد شیمیایی، افسردگی و کم خوابی یا بدخوابی نیز از دیگر عوامل از دست دادن این پروتئین هستند. تمام این عوامل علاوه بر بروز چین و چروک باعث ایجاد لک های پوستی و تغییر در رنگدانه های پوست نیز می شوند.

 کلاژن در فرم خوراکی و کرم های موضعی

مسئله این است که آیا واقعاً کلاژن در فرم خوراکی و یا به صورت کرم های موضعی جذب بدن می شود؟ کلاژن پروتئینی است با وزن مولکولی زیاد و سایز بزرگ. بنابراین امکان ندارد که از طریق مخاط روده ها یا پوست جذب شود چون پروتئین سنگینی با این ابعاد به این شکل به هدف اصلی که باید جذب شود نمی رسد.

وزن مولکولی کلاژن در پوست ما 300 کیلو دالتون است در حالی که کلاژن های تجاری موجود در بازار وزن مولکولی 30 و حداکثر 90 کیلو دالتون دارند. باید بدانید که دستگاه گوارش فقط می تواند پروتئین هایی با وزن حداکثر 5 کیلو دالتون را جذب کند. بنابراین مکمل های خوراکی نمی توانند توسط روده جذب شوند. از دیگر سو اگر هم جذب شوند فقط می توانند به ساخت مولکول های بزرگتر کلاژن کمک کنند و جایگزین کلاژن پوست نیستند.


بیشتر بخوانید:

نور صفحه تلفن همراه و مانیتور صورت را چروک می کند


کرم های کلاژن ساز هم که به طور گسترده در بازار تبلیغات می شوند نمی توانند از بافت متراکم پوست عبور کرده و به مقصد برسند. بافت پوست اجازه عبور مولکولهایی با وزن بیشتر از نیم کیلو دالتون را نمی دهد در حالی که وزن پروتئین کلاژن 300 کیلو دالتون است. با این وجود می توان اطمینان داد که جذب کلاژن از طریق کرم ها غیرممکن است و فقط جنبه تجاری دارد.

با توجه به توضیحات بالا می توان نتیجه گرفت که بهترین کار مراقبت و جلوگیری از پیرشدن پوست و از دست دادن کلاژن طبیعی پوست است و جوان سازی و ترمیم پوست در مرحله دوم است که البته باید در انتخاب روش دقت کرد.

سایر روش های جوان سازی پوست

روش هایی که آسیب های پوستی را برطرف کند جوان سازی پوست می گویند که نتیجه آن جوانتر شدن، شاداب و سالم شدن و شفاف شدن پوست است. روش هایی که امروز به کار می رود هم مطمئن تر و هم موثرتر هستند.

روش های حرارتی، شیمیایی، مکانیکی، تزریقی و استفاده از اشعه ها و لیزر کارآمدترین روش های جوان سازی پوست هستند که در مطالب بعدی به بررسی این روش ها می پردازیم.

انتهای مطلب

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img