spot_img
چهارشنبه, اکتبر 4, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهاخبارنگرانی ط-البان از افزایش مخالفانشان در هزاره‌جات

نگرانی ط-البان از افزایش مخالفانشان در هزاره‌جات

پس از خروج مولوی مهدی، از صفوف ط-البان و افزایش مخالفت‌هایش با سیاست‌های این گروه، ط-البان با یک حمله گسترده، بخش هایی از ولسوالی بلخاب از جمله مرکز این ولسوالی را تحت کنترل درآورد و شمار زیادی از غیرنظامیان ساکن بلخاب را به قتل رساندند. همچنین جستجو برای بازداشت افراد مرتبط با مولوی مهدی را در برخی ولایات آغاز کردند. به دنبال نگرانی ط-البان از افزایش مخالفان خود در مناطق هزاره نشین و یا شکل گیری جبهه های مقاومت علیه ط-البان، این گروه نظامیان خود را در مناطق هزاره نشین افزایش داده و با ایجاد ایست بازرسی ها و کنترل رفت و آمدها زندگی مردم را مختل کرده اند.

روز گذشته نیز در لویه جرگه علمای ط-البان، مولوی مجیب الرحمن انصاری اعلام کرد که اگر کسی در مقابل نظام ط-البان قد علم کند، باید سر زده شود.

پس از جنگ بلخاب، در مناطق هزاره نشین همچون سرپل، سمنگان، جوزجان، بامیان، مزارشریف، کابل و مسیرهای منتهی به این نواحی، رفت و آمدها را محدود کرده و با درخواست تذکره از ساکنان و مسافران در پی بازداشت مردم بلخاب هستند.


بیشتر بخوانید:

بازداشت غیرنظامیان بلخابی در کابل و مزارشریف توسط نیروهای ط-البان

افزایش ایست بازرسی‌ها در ولایت بامیان پس از حمله ط-البان به بلخاب


نیروهای ط-البان در جستجوی افرادی هستند که به نوعی با مهدی در ارتباط بوده اند. و از طرفی در تلاش اند تا با اِعمال این محدودیت ها و سختگیری ها با ایجاد رعب و وحشت در بین مردم، از تحرکات نظامی مخالفان خود جلوگیری کنند.

به گفته یکی از منابع محلی در بامیان، از زمان آغاز درگیری در بلخاب، ط-البان تعداد نظامیان خود را در ولایت بامیان افزایش داده و تعداد زیادی پست های ایست بازرسی ایجاد کرده اند. او افزود نیروهای ط-البان به شدت بر فعالیت مردم بامیان نظارت دارند. تحرکات نظامی ط-البان در بامیان باعث ایجاد نگرانی و وحشت مردم شده است.

سختگیری ها و کنترل رفت و آمدها در دشت برچی کابل نیز گزارش شده است. یکی از ساکنان دشت برچی نیز خبر داده که ط-البان بعضی از خانه ها را به منظور دستگیری افراد وابسته به مولوی مهدی بازرسی کرده اند.

روز دوشنبه 6 سرطان نیز تعدادی از دانشجویان اهل بلخاب از خوابگاهشان در شبرغان، مرکز جوزجان بازداشت شده اند.

در شهر مزارشریف نیز از روزهای اول درگیری در بلخاب، ط-البان به جستجوی مردم بلخاب پرداختند و تعدادی را نیز بازداشت کردند.

اکنون ترخوج، مرکز ولسوالی بلخاب و چندین روستای اطراف آن تحت کنترل نظامیان ط-البان است. گزارش ها حاکی از کشتار غیرنظامیان و چور و چپاول دارایی و اموال ساکنان این ولسوالی به دست نیروهای ط-البان است. با اینکه نهادهای حقوق بشری و سازمان هایی بین المللی در جریان این فاجعه قرار گرفته اند اما تاکنون هیچ خبرنگار و نیروهای امدادی وارد بلخاب نشده اند.

گفتنی است که نیروهای امدادی برای کمک به آوارگان و غیرنظامیان بلخابی که در خانه هایشان مانده اند، خواستار تضمین امنیت جانی از طرف های درگیری هستند اما ط-البان اجازه ورود امدادگران و خبرنگاران را به بلخاب نداده اند.

انتهای پیام

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img