spot_img
یکشنبه, دسامبر 10, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهاخبارگزارش جهانی سعادت: فنلاند خوشبخت ترین و افغانستان ناشاد ترین کشور جهان

گزارش جهانی سعادت: فنلاند خوشبخت ترین و افغانستان ناشاد ترین کشور جهان

فنلاند از طرف یک نهاد سازمان ملل، برای پنجمین سال پیاپی به عنوان خوشبخت ترین کشور دنیا انتخاب شد. و افغانستان به عنوان ناشادترین کشور جهان شناخته شد.

در رتبه بندی سالانه شبکه راه کار های توسعه پایدار، کشور های لبنان و افغانستان در رتبه های آخر قرار گرفتند. فرانسه نیز به بهترین رتبه خود در سال های گذشته رسید.

فنلاند با داشتن 5.5 میلیون نفر جمعیت، 7.82 امتیاز را از 10 امتیاز ممکن به دست آورد. پس از آن دانمارک، ایسلند، سوئیس و هلند در صدر این رتبه بندی قرار گرفتند.

ایران در این رتبه بندی بعد از کشور جنگ زده مالی و بالاتر از اوگاندا و لیبریا در رتبه 116 قرار گرفت.

در خبری که فرانس پرس در رابطه با این گزارش اختصاص داد، می گوید که 5 کشور اول این رتبه بندی معمولا تغییری نمی کنند و بیشتر در کشورهای اروپایی، به خصوص شمال اروپا قرار دارند.


بیشتر بخوانید:

مرگ بیش از 13 هزار نوزاد طی دو ماه اخیر در افغانستان به علت بیماری و سوء تغذیه


طبق گزارش رضایت جهانی که از 10 سال گذشته تا الان و با حمایت سازمان ملل در روز 18 مارس منتشر می شود کشور های افغانستان، ونزوئلا و لبنان در این رده بندی بیشترین سقوط را داشته اند.

اما در مقابل کشور های رومانی، بلغارستان و صربستان در این رده بندی پیشرفت های چشم گیری داشته اند.

لبنان که همچنان با ناآرامی ها و مشکلات اقتصادی مواجه است با امتیاز 2.95 پایین تر از زیمبابوه، بعد از افغانستان در رتبه آخر این رده بندی قرار گرفته است.

افغانستان با شرایط دشوار ناشی از درگیری ها و سرانجام به قدرت رسیدن گروه ط-البان، با کسب امتیاز 2.40 از 10 امتیاز در آخرین رتبه این رده بندی قرار گرفت.

این رتبه بندی از سال 2012 میلادی تا به الان و به صورت منظم هر سال منتشر می شود و در آن نتایج پرسش های موسسه گالوپ از مردم در مورد احساس شادی و خوشبختی آن ها، آزادی های فردی و فساد حاکم بر کشور ها ارزیابی می شود تا به یک جمع بندی کلی و رسیدن به یک امتیاز مشخص می رسد.

طبق این رتبه بندی، از بین 150 کشور جهان جرمنی و  کانادا هر کدام یک پله سقوط کرده اند و بالاتر از آمریکا به ترتیب در رتبه های 14 و 15 این رده بندی قرار گرفتند. آمریکا اما با سه پله صعود نسبت به سال قبل به رتبه 16 رسید.

بریتانیا اما تغییری نسبت به سال قبل خود نداشته است و همچنان در رتبه هفدهم قرار دارد.

برزیل با سه پله سقوط به رتبه 38 و جاپان با دو پله صعود در رتبه 54 خوشبخت ترین کشور های جهان قرار گرفت.

جایگاه روسیه هم در این رده بندی که قبل از حمله به اوکراین تکمیل شده است با چهار پله سقوط در رتبه 80 قرار گرفت.

از طرف دیگر چین جهش فوق العاده ای را به ثبت رسانده و با 12 پله صعود در رتبه 72 قرار گرفته است. هند هم با 3 پله صعود در رتبه 136 قرار گرفته است.

انتهای پیام

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img