spot_img
شنبه, فوریه 24, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهسلامتپزشکیدانشمندان راه جلوگیری از سفید شدن مو را یافتند

دانشمندان راه جلوگیری از سفید شدن مو را یافتند

سلول های بنیادی قادر هستند که در بین محفظه های رشد فولیکول های مو جابجا شوند. با افزایش سن سلول های بنیادی توان حرکت شان را از دست داده و همین امر منجر به سفید شدن مو می شود.

به گزارش اسکای نیوز، دانشکده پزشکی گراسمن دانشگاه ان وای یو در نیویورک این پژوهش را انجام داده که تمرکز آن بر سلول های بنیادی موسوم به ملانوسیت در پوست موش است که این سلول ها در بدن انسان هم وجود دارد.

در صورتی که این کشف در مورد انسان هم صدق کند با این روش می توان روند سفیدی مو را برعکس کرد و از سفید شدن مو جلوگیری کرد.

رنگ مو وابسته به این است که حوضچه‌های تکثیر شونده سلول‌های بنیادی ملانوسیت درون فولیکول‌های مو پیام‌های تبدیل  به سلول‌هایی بالغ را دریافت می کنند یا خیر. سپس رنگ دانه های پروتینی توسط این سلول های بالغ تولید می شوند  که رنگ مو هم وابسته به همین رنگ دانه ها است.

این مطالعه که نتیجه اش در مجله نیچر به انتشار رسید، بیان می کند که سلول های بنیادی با حرکت بین محفظه های فولیکول های رشد مو به عقب و جلو می روند . سلول های بنیادی ملانوسیت داخل این محفظه ها وجود دارند و پیام های موثر بر بلوغشان را دریافت می کنند.

رشد ، ریزش یا رشد مجدد مو تعداد سلول های بنیادی ملانوسیت بیشتر می شود. این سلول ها در محفظه های بنیادی به دام می افتند و به بلوغ نمی رسند و دوباره در محفظه اولیه خود یعنی جایی که خود را به سلول رنگدانه تبدیل می کنند برنمی گردند.

به گفته چی سان، دانشمند ارشد این مطالعه این پژوهش به کامل تر شدن درک ابتدایی ما از مکانیسم سلول های بنیادی ملانوسیت  و ساز و کار رنگ دهی مو کمک می کند.

دانشمندان امیدوارند بتوانند با کشف این موضوع جلوی روند سفید شدن مو را بگیرند یا از سفید شدن مو جلوگیری کنند.

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img