spot_img
شنبه, سپتامبر 23, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهاخبارناسا قصد دارد بدون کمک روسیه ایستگاه فضایی بین المللی را در...

ناسا قصد دارد بدون کمک روسیه ایستگاه فضایی بین المللی را در مدار نگه دارد

روز دوشنبه 28 فوریه (9 حوت) یک مقام ارشد ناسا اعلام کرد به دنبال راه هایی است که بدون کمک روسیه بتواند ایستگاه فضایی بین المللی را در مدار نگه دارد.

کتی لودرز، مدیر بخش ماموریت فضایی ناسا، در همین حال گفت درگیری ها بین روسیه و اوکراین، تاثیری روی عملیات مشترک روسیه و آمریکا در ایستگاه فضایی ناسا نداشته و در حال حاضر ادامه دارد.

او همچنین در ادامه صحبت هایش گفت:ما همچنان اوضاع را زیر نظر داریم ولی مراکز کنترل ما باهم فعالیت میکنند. هیچ علائمی درباره کاهش همکاری در راستای فعالیت های کاری مشاهده نکرده ایم که همتایان ما ماموریتشان را در ایستگاه فضایی بین المللی کنار گذاشته باشند. ما مانند سه هفته پیش عمل میکنیم، کنترلرهای پرواز و تیم های ما همچنان با هم فعالیت دارند.»

درگیری ها زمانی بین سازمان های فضایی ایالات متحده و روسیه شدت گرفت که رییس جمهور آمریکا اعلام کرد تحریم هایی که بر علیه روسیه، به علت تهاجم به اوکراین وضع شده است شامل برنامه های فضایی این کشور هم میشود.


بیشتر بخوانید:

ایلان ماسک اینترنت ماهواره ای استرلینک را در دسترس اوکراینی ها قرار داد


در پاسخ به بایدن، رییس سازمان فضایی روسیه با لحن تهدیدی گفت مسکو می تواند همکاری با واشنگتن را در ایستگاه فضایی بین المللی به اتمام برساند؛ مسئله ای که باعث سقوط آن به داخل خاک اروپا یا آمریکا خواهد شد.

دیمتری روگوزین با بیان این موضوع که کنترل مدار و موقعیت ایستگاه فضایی بین المللی توسط موتورهای ساخت روسیه انجام می شود، در رشته توئیتی اعلام کرد اگر همکاری با ما را متوقف کنید چه کسی می تواند ایستگاه فضایی بین المللی را از سقوط خارج از کنترل مداری به اروپا یا آمریکا نجات دهد؟»

او افزود: ممکن است این سازه پانصد تنی بر روی چین و هند هم سقوط کند. آیا قصد دارید آن هارا با این چشم انداز تحدید کنید؟ ایستگاه فضایی بین المللی بر فراز آسمان روسیه پرواز نمیکند درنتیجه همه خطرات متوجه شما هست.

ایستگاه فضایی بین‌المللی بزرگترین سازه‌ ساخت بشر در فضا هست که تیمی از دانشمندان چند کشور فعال در این زمینه در حال انجام ماموریت است.

لودرز گفت: «در صورتی که ما قادر نباشیم به گونه ای مسالمت‌آمیز در فضا به عملیات خود ادامه بدهیم، روز غم‌انگیزی برای ماموریت‌های بین‌المللی خواهد بود.»

ایلان ماسک، رئیس شرکت فضایی اسپیس ایکس، روز جمعه در واکنش به رگبار توئیت‌های کنایه ‌آمیز دیمیتری روگوزین، مدیر برنامه فضایی روسیه که گفته بود چه کسی می تواند ایستگاه فضایی بین‌المللی را از سقوط غیرقابل مهار نجات ‌دهد، لوگوی شرکتش را توییت کرد.

با این حال کارشناسان معتقدند اسپیس‌ایکس هنوز به زمان نیاز دارد تا بتواند از لحاظ فنی جای فناوری روسیه را در نگهداری از ایستگاه فضایی در مدار بگیرد.

انتهای پیام

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img