spot_img
شنبه, فوریه 24, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهاخبارروز فرهنگی هزاره‌ها

روز فرهنگی هزاره‌ها

29 ثور در تقویم هزاره‌ها مصادف است با روز فرهنگ هزارگی. امسال هزاره‌ها این روز را در حالی تجلیل می کنند افغانستان درگیر سیاست های آشفته، انحصارطلبانه و نژادپرستانه ط-البان است.

فعالان فرهنگی در افغانستان از روز فرهنگ هزارگی تجلیل می کنند با این هدف که جلوی فراموشی رسم و رسوم و سنت های هزاره‌ها و افغانستان را بگیرند.

به اعتقاد آنها این روز بهانه ای است برای گرامی‌داشت آداب و رسومی که ریشه باستانی و تاریخی دارد.

سمیع عطایی، فیلم ساز به مدت 10 سال است که درباره آیین و سنت ها و فرهنگ هزاره های افغانستان تحقیق می کند. او باور دارد که ثبت روز فرهنگ هزاره ها در افغانستان همه را وامی دارد که به طور ریشه ای و عمیق تر به فرهنگ این قوم بپردازند.

سمیع عطایی در سال 2014 فیلم کهن یادگار سرزمین آذر را ساخت. او در این فیلم آداب و رسوم و سنت های اقوام مناطق مرکزی افغانستان را نشان می دهد.

ریحانه رها، روزنامه نگار می گوید که ثبت روزی به عنوان فرهنگ هزارگی، فرهنگ را به عنوان حقیقت انسانی زنده نگه می دارد.

محمدرضا اهورا، نمایشنامه نویس نیز درباره این روز گفته است که سال های گذشته فرصتی بود تا مردم هزاره با فرهنگ خود بهتر آشنا شوند و آن را به کل افغانستان معرفی کنند. اما در حال حاضر لازم است تا جنبه های دیگری از فرهنگ هزارگی مثل نمادها، معماری، ادبیات و … نیز مورد تحقیق قرار بگیرد.

سکینه غلام علی، طراح لباس هم در مورد روز فرهنگ هزارگی می گوید که در جهانی زندگی می کنیم که خرده فرهنگ ها در حال داد و ستد با هم قرار دارند. به گفته او لباس محلی هزاره ها، دوخت و رنگی دارد که به نظر ملت های سراسر جهان ستودنی است. و این ما را به سوی شناخت دقیق تر از فرهنگ هزارگی تشویق می کند.

بنیاد دانشنامه هزاره نیز به مناسبت روز فرهنگی هزاره‌ها در سایت خود مطلبی منتشر کرده و از این روز با عنوان ثقافت هزاره ها یاد کرده است.

انتهای پیام

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img