spot_img
شنبه, سپتامبر 23, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهاخباردرخواست شورای جهانی هزاره از جامعه جهانی و سازمان‌های حقوق بشری برای...

درخواست شورای جهانی هزاره از جامعه جهانی و سازمان‌های حقوق بشری برای رسیدگی به وضعیت بلخاب

شورای جهانی هزاره ضمن ابراز نگرانی از وضعیت فاجعه بار امنیتی و بحران حقوق بشری در بلخاب ولایت سرپل، از جامعه جهانی و سازمانهای حقوق بشری خواست تا در این زمینه اقدامات فوری انجام شود.

این شورا با انتشار بیانیه ای گفته اند که نهادهای مربوطه حقوق بشری می توانند با اقدامات زودهنگام خود از وقوع فاجعه انسانی در ابعاد وسیع تر جلوگیری کنند.

شورای جهانی هزاره در بیانیه خود به کشتار غیرنظامیان بلخابی پس از عملیات نظامی گروه ط-البان علیه مهدی مجاهد اشاره کرده اند و گفته اند که ط-البان مرتکب نقض گسترده حقوق بشر و جنایات جنگی و ضد بشری در ولسوالی بلخاب شده اند.


بیشتر بخوانید:

طوفان توییتری helpbalkhab# در سراسر جهان به حمایت از مردم بلخاب

چهارمین روز جنگ در بلخاب؛ آواره شدن صدها خانواده از قریه های ولسوالی به کوه ها


این شورا بیان کرده اند که جنگجویان ط-البان در بلخاب در طی 24 ساعت 9 غیرنظامی را از جمله 5 کارگر، 2 چوپان، دو فرد ملکی را به قتل رسانده و همچنین یک مرد کهنسال را سربریده اند.

شورای جهانی هزاره گفته که این شورا در مورد امنیت و مصونیت جمعیت 160 هزار نفری بلخاب به شدت نگران است. این نهاد درباره جنایات جنگی و ضدبشری در ولسوالی بلخاب از جمله بازداشت و شکنجه خودسرانه غیرنظامیان، کشتار صحرایی، تجاوزات جنسی و بمباران هوایی که شهروندان این ولسوالی را هدف حمله قرار می دهد، هشدار داده اند.

این نهاد افزود که در گذشته بستن راه های مواصلاتی یکی از تاکتیک های جنگی ط-البان برای ضعیف کردن مخالفین شان بوده است. این اقدام باعث قطع انتقال کمک های غذایی و صحی به باشندگان ملکی شده است.

شورای جهانی هزاره از جامعه جهانی مخصوصاً شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته که با وارد آوردن فشار بر ط-البان جلوی تلاشی خانه به خانه، بازداشت خودسرانه و شکنجه افراد ملکی در بلخاب را بگیرند و زمینه برای کمک رسانی فوری مواد غذایی، صحی و بهداشتی برای آوارگان ملکی بلخاب مهیا شود.

این شورا از دفتر معاونت سازمان ملل متحد در کابل (یوناما)، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، گزارش گر ویژه سازمان ملل برای حقوق بشر در افغانستان، سازمان دیده بان حقوق بشر و سازمان عفو بین الملل خواسته که هر چه سریعتر در مورد وضعیت حقوق بری، قتل عام و نسل کشی و بازداشت و شکنجه خودسرانه غیرنظامیان در بلخاب تحقیق و رسیدگی شود.

همچنین از یوناما خواسته که شرایط برای انتقال خبرنگاران و نهادهای حقوق بشری برای تهیه گزارش و مستندسازی در ولسوالی بلخاب فراهم شود.

انتهای پیام

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img