spot_img
سه‌شنبه, مارس 28, 2023
spot_img
خانهاخباربعد از کرونا بحران اوکراین شوکی تازه به اقتصاد جهان؛ رشد قیمت...

بعد از کرونا بحران اوکراین شوکی تازه به اقتصاد جهان؛ رشد قیمت طلا و نفت و سقوط سهام

به خاطر نگرانی‌ها از حمله قریب‌الوقوع روسیه به اوکراین، کاخ سفید دستور داد آمریکایی‌ ها از اوکراین خارج شوند. در نتیجه اقتصاد جهان و بازارهای بین‌المللی تحت تأثیر قرار گرفت و سهام با افزایش قیمت طلا و نفت سقوط کرد.

عرضه سهام در بورس‌های آمریکا، اروپا و آسیا به علت به نتیجه نرسیدن فعالیت‌ها برای حل دیپلماتیک تنش اوکراین و روسیه به شدت افزایش یافت. در جریان معاملات جمعه گذشته شاخص صنعتی داوجونز ۱.۴۳ درصد و شاخص پانصد شرکت بورس آمریکایی ۱.۹ درصد کاهش یافت. در منطقه یورو نیز شاخص پنجاه شرکت یک درصد و همچنین شاخص بورس شانگهای هفت صدم درصد افت کرد. در روسیه نیز هر سهم صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله هفت درصد کاهش یافت.


بیشتر بخوانید:

آمریکایی‌ها نصف دارایی‌های مسدود شدۀ افغانستان را به بازماندگان ۱۱ سپتامبر می‌پردازد.


قیمت هر بشکه نفت برنت در مبادلات جمعه با افزایش ۳.۳۱ درصدی به ۹۴ دلار و ۴۴ سنت رسید. قیمت جهان هر اونس طلا با افزایش ۱.۷ درصدی به ۱۸۵۹ دلار رسید.

اقتصاددانان دلیل اصلی این افزایش تقاضای فروش سهام را پیش‌بینی آمریکا در مورد حمله هوایی روسیه به اوکراین قبل از پایان مسابقات المپیک زمستانی چین و اخیراً صدور دستور خارج شدن آمریکایی‌ها از اوکراین می‌دانند.

بر اساس پیش‌بینی تحلیلگران بانک سرمایه‌گذاری G.P.Morgan ، در صورت اختلال در جریان نفت از طرف روسیه، قیمت جهانی نفت ممکن است به ۲۱۰ دلار هم برسد.

روسیه دومین تولیدکننده نفت در جهان  و همچنین تأمین‌کنندۀ اصلی گاز اروپاست.

به اعتقاد کارشناسان اگر تنش‌های بین روسیه و اوکراین افزایش یابد و حملۀ نظامی روسیه به اوکراین صورت گیرد، بعد از کرونا این حمله دومین شوک را به اقتصاد جهان و به ویژه بازار نفت و طلا وارد می‌کند.

انتهای پیام

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img