spot_img
شنبه, سپتامبر 23, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهاخبارزلزله مرگبار در افغانستان 920 کشته و بیش از 600 زخمی بر...

زلزله مرگبار در افغانستان 920 کشته و بیش از 600 زخمی بر جای گذاشت

شب گذشته، 31 جوزا، زلزله 5.9 ریشتری بخش هایی از جنوب شرق افغانستان و قسمت هایی از پاکستان را لرزاند. این زلزله تلفات و خسارات سنگینی در پکتیکا و خوست بر جای گذاشت.

مولوی شرف الدین مسلم، معاون وزارت حکومت در امور رسیدگی به حوادث، طی یک نشست خبری اعلام کرد که در زلزله شب گذشته‌ی پکتیکا و خوست، 920 نفر کشته و بیش از 600 تن زخمی شدند. احتمال افزایش شمار کشته شدگان و مصدومان وجود دارد.

به گفته مولوی مسلم، این زلزله هزاران خانه و حتی چندین روستا را به طور کامل ویران کرده و در ولسوالی برمل پکتیکا بیشترین تلفات در میان کودکان و زنان بوده است.

بر اساس گفته رئیس خبرگزاری باختر تعداد زیادی از زلزله زدگان هنوز زیر آوار هستند و لازم است سازمان های مددرسان برای کمک به مصدومان و قربانیان بشتابند.

کابینه ط-البان برای رسیدگی به قربانیان این زلزله مبلغ یک میلیارد افغانی کمک نقدی در نظر گرفتند. طبق تصمیم کابینه ط-البان به بازماندگان هر کشته در زلزله مبلغ صد هزار افغانی و به هر زخمی هم پنجاه هزار افغانی کمک خواهد شد.

ط-البان نظامیان خود را برای انتقال زخمی ها به بیمارستان ها به مناطق زلزله زده فرستاده اند. یک چرخبال ط-البان نیز برای انتقال مصدومان به منطقه اعزام شده است.

طبق اعلامیه مرکز لرزه نگاری مدیترانه اروپا، حدود 119 میلیون نفر در هند، افغانستان و پاکستان این زلزله را احساس کرده اند.

مرکز لرزه نگاری آمریکا نیز کانون این زمین لرزه را در 44 کیلومتری خوست در جنوب شرق افغانستان و در عمق 51 کیلومتری از سطح زمین اعلام کرده است.

انتهای پیام

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img