spot_img
شنبه, فوریه 24, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهاخبارتوزیع زمین های یک منطقه هزاره نشین در غزنی میان اعضای ط-البان

توزیع زمین های یک منطقه هزاره نشین در غزنی میان اعضای ط-البان

صدها جریب زمین در منطقه سراب در ولسوالی جغتو بین مسئولان محلی ط-البان تقسیم شده است. این زمین ها مربوط به منطقه ای در مسیر ولسوالی های هزاره نشین جاغوری، مالستان و ناهور است و موجب نارضایتی اهالی این مناطق شده است.

به گزارش ایندیپندنت فارسی و به نقل از حمیدالله نوروز، رئیس شورای ولایتی غزنی در دولت اشرف غنی، هدف ط-البان از غصب این زمین ها، غصب کل جغتو است.

به گفته نوروز، مقصد اصلی ط-البان کوچ دادن مردم هزاره از خانه و زمین هایشان است. این کار از پشت لیسه شهید کریم شروع شده و تا کوتل شمس الدین در ناحیه سراب ادامه پیدا می کند.

مسئولان ط-البان به مردم این محل گفته اند که حدود هشتصد خانواده از اعضای ط-البان وارد این منطقه خواهند شد. این روند از اول برج ثور شروع شده است.

سراب از مناطق حاصل خیز و خوش آب و هوای جغتو است. از آنجایی که ساکنان این منطقه سند مالکیت ندارند و مدعی هستند که دولت های وقت زمین ها را به صورت شفاهی به آنها داده اند، ط-البان این زمین ها را دولتی اعلام کرده و تصمیم دارند زمین ها را به خانواده های شهدا تحویل دهند.

قرار است 800 خانواده از اعضای ط-البان به ناحیه سراب در جغتو انتقال داده شوند. از این 800 خانواده 600 خانواده از مردم پشتون نشین رشیدان و 200 خانواده از مناطق دیگر هستند. تمام این خانواده هایی که قرار است وارد سراب شوند از اعضای ط-البان و پشتون تبار هستند.

هدف ط-البان غصب زمین ها و معادن این منطقه است. به گفته نوروز، در اطراف این زمین ها 3 معدن گچ، لیتیوم و سنگ مرمر وجود دارد که در حال حاضر به طور بی رویه استخراج می شود.

اوایل ثور نیروهای ط-البان در این منطقه چادر زده اند و به مردم محل گفته اند که علت حضورشان ایجاد امنیت و جلوگیری از نفوذ داعش است. ولی مدتی بعد شروع به تقسیم زمین ها بین نیروهای خود کرده اند.

به گفته یک منبع آگاه، تعدادی از ساکنان منطقه که به این کار ط-البان معترض شده اند دستگیر شده و زیر شکنجه ط-البان هستند.

انتهای پیام

به صفحه فیسبوک ما بپیوندید

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img