spot_img
دوشنبه, دسامبر 4, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهاخباربرخوردهای دوگانه و ظالمانه با پناهجویان افغانستان

برخوردهای دوگانه و ظالمانه با پناهجویان افغانستان

سازمان دیده بان حقوق بشر وضعیت پناهجویان افغانستان را وخیم اعلام کرد. در حالی که یونان از آوارگان اوکراین با عنوان پناهجویان واقعی استقبال می کند، پناهجویان افغانستان را در برخوردی دوگانه و ظالمانه به ترکیه باز می گرداند.

بعد از حمله روسیه به اوکراین، موج عظیمی از آوارگان اوکراینی از کشورشان خارج شده و به کشورهای همسایه و اروپای غربی پناه بردند. در همین حال فشارها و سخت گیری ها بر پناهجویان افغانستان افزایش یافت.

به گزارش دیده بان حقوق بشر، اوکراینی ها و افغانستانی ها از شرایط و خشونت های مشابهی گریخته اند ولی با مهاجران افغانستان به گونه ای ظالمانه و تبعیض آمیز برخورد می شود.

 

این رفتار دوگانه با پناهجویان بر خلاف ادعاهای اروپا درباره حاکمیت این کشورها و کرامت و انسانیت است. و در سراسر جهان با واکنش های شدیدی روبرو شده است.

دیده بان حقوق بشر گزارش داده است که یونان، پناهجویان افغانستان را در رودخانه اوروس در مرز ترکیه و یونان بازداشت می کنند. آنها را برهنه کرده و پول و دارایی ها و موبایل هایشان را می دزدند. سپس آنها را به افراد نقابدار فروخته و در بدترین شرایط به سمت ترکیه می فرستند.

در حال حاضر هزاران پناهجوی افغان در نقاط مختلف یونان بی سرنوشت و سرگردانند.

در اوایل فوریه، وزارت کشور ترکیه تصاویری از اجساد یخ زده 12 پناهجوی افغان منتشر کرد. این پناهجویان که از مرز یونان به ترکیه رانده شده بودند در حالی جان باخته بودند که لباس به تن نداشتند و هیچ وسیله ای همراهشان نبود.

اما یونان اتهامات ترکیه را نپذیرفت و آن را تبلیغات منفی علیه یونان خواند.

تعداد زیادی از پناهجویان نیز از سوی ایران و ترکیه به عقب رانده می شوند. این افراد مدت ها در بدترین شرایط در مناطقی بین دو کشور سرگردان و بی سرنوشت می مانند. عده ای اسیر دزدان و آدم ربایان و قاچاقچیان اعضای بدن می افتند و مال و جانشان به خطر می افتد.

به گزارش سازمان های مدافع حقوق پناهجویان می گویند که ترکیه بیشتر از 90 درصد از درخواست های پناهندگی را رد می کنند. این افراد نه می توانند در ترکیه بمانند و نه می توانند به ایران برگردند و یا به سوی یونان بروند.

انتهای پیام

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img