spot_img
شنبه, ژوئن 10, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهسلامتپزشکیمطالعات جدید نشان می دهد که کرونا می تواند مغز را کوچک...

مطالعات جدید نشان می دهد که کرونا می تواند مغز را کوچک کند

بر اساس مطالعات جدیدی که بر روی ویروس covid-19 انجام شد، نشان می دهد که کرونا مغز را نیز درگیر کرده و باعث کوچک شدن آن می شود. به گفته محققان، کسانی که به ویروس کرونا مبتلا شده اند در آزمون توانایی های ذهنی به نسبت افراد غیر مبتلا نمره کمتری را دریافت کرده اند.

طبق اولین پژوهشی که بر روی افراد مبتلا به ویروس کووید 19 انجام شد، مشخص شد که این ویروس به مناطق مربوط به بویایی آسیب بافتی وارد می کند و تا چند ماه پس از ابتلا ظرفیت های ذهنی کاهش می یابد.

در این مطالعه، پژوهشگران دانشگاه آکسفورد 785 نفر را که بین 51 تا 81 سال سن داشته اند را که قبل و در طول مدت اپیدمی کووید 19 اسکن مغزی داده بودند را مورد بررسی قرار دادند.

طبق تحقیقاتی که انجام شده افرادی که به ویروس کرونا مبتلا شده بودند، انقباض مغز و چروکیدگی ماده خاکستری بیشتری را به نسبت افراد غیر مبتلا به ثبت رساندند.


بیشتر بخوانید:

آمُر-۱۸ داروی اسرائیلی ویروس کرونا در مرحله دوم آزمایشی به موفقیت صددرصدی رسید

پکسلووید- قرص جدید درمان کرونا؛ از چگونگی عمل تا اثربخشی


بر اساس نتایجی که از این مطالعات به دست آمده، کوچک شدن مغز بیشتر در نواحی مربوط به بویایی اتفاق می افتد. اما با این حال کسانی که به ویروس کرونا مبتلا بودند، در آزمون توانایی های ذهنی نمره کمتری را به نسبت افرادی که مبتلا نبودند دریافت کردند.

نمرات پایین این افراد مربوط به از دست دادن بافت مغز در قسمت هایی از مخچه بوده است.

این مطالعات منتشر شده در مجله علمی نیچر نشان می دهد که این آثار در افراد سالمند و افرادی که به علت این بیماری در بیمارستان بستری شده بودند بیشتر دیده می شد.

همچنین پژوهشگران دانشگاه آکسفورد می گویند این اتفاق به این علت است که مغز عملکردی پلاستیکی دارد، یعنی می تواند کوچک شود و دوباره خود را تا مقداری حتی در افراد سالمند، سازماندهی کرده و بهبود بخشد.

این نتایج نشان می دهد که چرا بعضی از افراد به نوع شدیدتری از این ویروس مبتلا می شوند اما برخی دیگر هیچ علامتی از این ویروس ندارند. اما در عین حال این موضوع به پژوهشگران درک عمیقی از روند بیماری می دهد و می تواند در درمان های مؤثر واقع شود.

انتهای پیام

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img