spot_img
شنبه, فوریه 24, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهاخباربسته شدن سفارت افغانستان در آمریکا باعث سرگردانی هزاران افغان مقیم این...

بسته شدن سفارت افغانستان در آمریکا باعث سرگردانی هزاران افغان مقیم این کشور شد

دولت آمریکا با بستن سفارت افغانستان در واشنگتن و قونسولگری های آن در نیویورک و لس آنجلس، هزاران افغان مقیم آمریکا را از ارائه خدمات کنسولی محروم کرد.

روز گذشته، چهارشنبه 25 حوت دیپلمات های افغانستانی در واشنگتن، سفارت را به وزارت خارجه آمریکا تحویل دادند.

اما همچنان دفتر نماینده دائمی افغانستان در سازمان ملل متحد در نیویورک باز است و به فعالیت خود ادامه می دهد.

این اقدام آمریکا باعث سرگردانی افغان های مقیم آمریکا شده و آنها را از خدمات کنسولی مانند دادن پاسپورت، اسناد تولد، ازدواج و نکاح و … محروم کرده است.

تعداد افغان های مقیم آمریکا حدود هفتصدهزار نفر است که با بسته شدن مراکز دیپلماتیک افغانستان بسیاری از آنها به مشکل مواجه خواهند شد.

سابقه بسته شدن سفارت افغانستان در گذشته

هارون حکیمی یکی از دیپلمات های سابق سفارت افغانستان ضمن اظهار تأسف درباره بسته شدن سفارت گفت که پیش از هم سفارت افغانستان در واشنگتن بسته شده بود و آن زمان صلاحیت صحبت و فعالیت های در مورد افغانستان به سفارت پاکستان داده شده بود.

به گفته او آن زمان سفارت افغانستان در واشنگتن به مدت 19 سال بسته شده بود و پاکستان در مورد سرنوشت افغانستان و افغان ها صحبت می کرد. آمریکا و پاکستان درباره افغانستان و مردمش تصمیم می گرفتند. او از این موضوع ابراز نگرانی کرد و گفت که در صورتی که یکی از دست آوردهای مثبت جمهوری در سالهای گذشته در آمریکا این بود که حداقل خودمان در مورد کشورمان افغانستان سخن گفته و تصمیم می گرفتیم.

آقای حکیمی می گوید که 100 سال قبل آمریکا برای اولین بار افغانستان را به رسمیت شناخت و امان الله خان سفارت افغانستان را در آمریکا باز کرد.

او می گوید این سفارت بعد از 40 سال با حمله شوروی به افغانستان در سال 1983 بسته شد و تا سال 2002 بسته ماند. و این دفعه با بسته شدن سفارت مشخص نیست چقدر طول می کشد تا دوباره باز شود.

انتهای پیام

به صفحه فیسبوک ما بپیوندید

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img