spot_img
یکشنبه, دسامبر 10, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهاخباربیانیه جنجالی رؤیت هلال ماه و اعلام عید فطر از طرف ط-البان

بیانیه جنجالی رؤیت هلال ماه و اعلام عید فطر از طرف ط-البان

مقامات امارت اسلامی، شنبه شب دهم ثور با انتشار بیانیه ای اعلام کردند که هلال ماه را رؤیت کرده و یکشنبه یازدهم ثور عید فطر است.

در این بیانیه که از طرف دادگاه عالی افغانستان در رسانه ها به انتشار رسید، اعلام شد که رؤیت هلال ماه شوال شرعاً به اثبات رسیده و طبق حکم دادگاه عالی امارت اسلامی یکشنبه یازدهم ثور عید سعید فطر است.

این در حالی است که اغلب کشورهای اسلامی دوشنبه را عید فطر اعلام کردند. عربستان سعودی شنبه شب خبر داد که دیدن هلال ماه در روز شنبه امکان پذیر نبوده و دوشنبه را عید اعلام کردند.

امارت اسلامی قبل از شروع ماه رمضان کمیسیون استهلال را تشکیل داد تا آغاز ماه رمضان را بر اساس رؤیت هلال ماه اعلام کند. این کمیسیون همچون عربستان آغاز ماه رمضان را از سیزدهم حمل اعلام کرد ولی در مورد عید فطر بدون توجه به سایر کشورها عمل کردند.

اعلام زودهنگام عید فطر با واکنش های بسیاری مواجه شد. برخی از شهروندان افغانستان از این اقدام ط-البان استقبال کردند و آن را تصمیمی صحیح و مشروع دانستند، اما شماری دیگر از شهروندان با بیان اینکه ط-البان به هیچ نوع ابزار پیشرفته هلال ماه مجهز نیستند، اعلام عید را قبول نکردند و یکشنبه را روزه گرفتند.

این نخستین بار است که عید فطر قبل از عربستان اعلام می شود و نماز عید یک روز زودتر اقامه می شود. البته این موضوع می تواند جنبه سیاسی داشته باشد. در حال حاضر رابطه ط-البان با عربستان تیره است چون عربستان چند سال پیش رسماً اعلام کرد که از نظر آنها ط-البان یک گروه تروریستی است.

به هر حال امارت اسلامی با اعلام زودهنگام و بحث برانگیز عید فطر باعث سردرگمی مردم شدند. عده ای عید را پذیرفته و جشن گرفتند و عده ای نیز یکشنبه را روزه گرفتند.

انتهای پیام

به صفحه فیسبوک ما بپیوندید

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img