spot_img
شنبه, سپتامبر 23, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهاخبارانیسه شهید، برنده جایزه "روزنامه نگار شجاع" سال 2022

انیسه شهید، برنده جایزه “روزنامه نگار شجاع” سال 2022

انیسه شهید، روزنامه نگار افغانستانی، موفق به دریافت جایزه بین المللی “روزنامه نگار شجاع” سال 2022 شد.

گزارش های تحقیقی انیسه شهید درباره سوء مدیریت منابع مبارزه با بیماری کرونا، کار تأثیر گذار این خبرنگار بود  که باعث شد این جایزه را دریافت کند.

جایزه “روزنامه نگار شجاع” هر سال از طرف مرکز بین المللی روزنامه نگار به روزنامه نگارانی تعلق می گیرد که در کارشان به طور خاص و منحصر به فرد عمل کنند و کار آنها در زندگی مردم تأثیر گذار باشد.

امسال این مرکز به 4 نفر جایزه روزنامه نگار شجاع را اهدا کرده است. علاوه بر انیسه شهید از افغانستان، تیمی از روزنامه نگاران اوکراینی هستند که محاصره ماریوپول را پوشش داده و به جهانیان اطلاع رسانی کردند. نفر سوم نیز “کارلوس داده” است که در مورد افشای فساد در السالوادور گزارش های آنلاینی را ارائه داده است. برنده چهارم هم کریستو گروزوف و همکارانش است. این گروه هم اطلاعات و اخبار غلط روسیه درباره جنگ اوکراین و همچنین اتهام به کرملین برای مسموم کردن مخالفان را افشا کرده اند.

انیسه شهید چه کسی است؟

انیسه شهید یکی از موفق ترین روزنامه نگاران افغانستان است که بیشتر از 10 سال سابقه در این کار دارد. پوشش خبری او در زمینه های سیاست، امنیت و فساد و نقض حقوق بشر است.

انیسه شهید برای طلوع نیوز کار می کرد. یکی از گزارش های ماندگار او، پوشش خبری و مستندش درباره حمله به زایشگاه دشت برچی است.


بیشتر بخوانید:

لطف‌الله نجفی‌زاده، برنده جایزه بهترین خبرنگار سال 2022


انیسه شهید بعد از سقوط کابل و به قدرت رسیدن ط-البان از کشور خارج شد.

سازمان گزارشگران بدون مرز در سال 2020 از خانم شهید به خاطر گزارش های شجاعانه اش در مورد اخبار کرونا از او قدردانی کردند.

در سال 2021 هم انیسه شهید به عنوان چهره آزادی بیان سال برگزیده شد.

او همچنین سال گذشته یکی از 100 زن الهام بخش BBC انتخاب شد.

انتهای پیام

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img