spot_img
یکشنبه, دسامبر 10, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهدانشچرا خود عنکبوت ها به تارهایشان نمی چسبند؟

چرا خود عنکبوت ها به تارهایشان نمی چسبند؟

تابه حال با خود فکر کرده اید که چرا خود عنکبوت ها به تارهایی که می سازند نمی چسبند؟

تارهایی که عنکبوت ها برای شکار طعمه هایشان می سازند بسیار چسبناک و مستحکم است و می توانند با استفاده از آن در یک لحظه طعمه های خود را شکار کنند درحالی که خودشان به این تارها نچسبند.

به گفته محققان، علت اینکه خود عنکبوت ها گرفتار تارهای چسبناک شان نمی شود، پاهای ظریف شان است.

عنکبوت ها برای ساختن تارهایشان از ترکیب انواعی از ابریشم ها استفاده می کنند. این ابریشم ها از غدد داخل بدن این موجودات ریسیده می شود به براساس نوع ابریشم از یکی از هفت غده استفاده می شود.

راز گرفتار شدن طعمه ها در این تارها مربوط به پروتئینی است که توسط ابریشم ها ترشح می شود. تارهایی که توسط عنکبوت ها ساخته می شوند از نخ های کشسان بسیار قوی و به صورت درهم و مارپیچ می باشد

گفته می شود که هیچ عنکبوتی دارای هفت غده کامل نیست اما بازهم انواعی از عنکبوت ها هستند که انواع مخلفی از غده ها را دارا هستند. به طور مثال عنکبوت های از تیره گوی بافان پنج مدل غده برای ساخت ابریشم دارد.

این عنکبوت ها به دلیل اینکه چشمان ضعیفی دارند از حس لامسه خود برای ساخت تارهایشان استفاده می کنند که این کار حدود یک ساعت طول می کشد.

برخی از ابریشم ها عملکردی شبیه به سیمان دارند و می توانند تارهای ساخته شده عنکبوت ها را محکم کنند. از لحاظ استحکام، این ابریشم ها را می توان با جلیقه های ضد گلوله و فولاد مقایسه کرد.

انواع دیگری از ابریشم ها نیز هستند که کاربرد چسبندگی دارند و از این نظر با لاستیک مقایسه می شود.

اما علت اینکه عنکبوت ها خودشان به این تارها نمی چسبند چیست؟

در اینجا دو دلیل وجود دارد که باعث می شود این موجودات به تارها گرفتار نشوند.

اولین علت این است که تمام ابریشم ها چسبنده نیستند و عنکبوت می دانند تا پاهایشان را کجا قرار دهند که به تارها نچسبند و علت دوم این است که پاهای ظریف و کوچک آنها باعث می شود تا این موجودات مناطق چسبناک تارها را شناسایی کنند و از قرار گرفتن بر روی آنها اجتناب کنند.

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img