spot_img
یکشنبه, دسامبر 10, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهاخباراخبار افغانستانشهرزاد اکبر برنده جایزه حقوق بشر در سال 2023 شد

شهرزاد اکبر برنده جایزه حقوق بشر در سال 2023 شد

با اعلام بنیاد فردریش ایبرت آلمان شهرزاد اکبر، رئیس سابق کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان برنده جایزه حقوق بشر در سال 2023 شد.

این بیانیه در تاریخ شنبه 11 نوامبر از سوی بنیاد فردریش ایبرت آلمان منتشر شد. در متن این بیانیه آمده است: شهرزاد اکبر به علت حمایتش از دموکراسی و حقوق بشر در افغانستان برنده این جایزه شده است. او به خاطر حمایت هایش از دموکراسی و حقوق بشر در افغانستان و انتقاداتش از گروه طالبان و و دولت افغانستان و همچنین انتقاد از جامعه جهانی این جایزه را دریافت کرده است.

بنیاد فردریش ایبرت در این بیانیه شهرزاد اکبر را «مدافع واقعی حقوق انسانی افغان ها» خطاب کرده است.

حکومت طالبان پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در سال 2021 شهرزاد اکبر را به دلیل دفاع از حقوق بشر تبعید کرده بود اما او حالا توانسته است یک نهاد حقوق بشری دیگری تحت عنوان «رواداری» تاسیس کند. نهاد رواداری تلاش می کند تا از وضعیت حقوق بشر در افغانستان دفاع کند و در مورد وضعیت زنان افغانستان در زمان حکومت طالبان در این کشور تحقیقات و پژوهش هایی انجام دهد.

شهرزاد اکبر در گذشته نیز توانسته بود جایزه حقوق بشر در سال 2021 را از آن خود کند. این جایزه در تاریخ 10 دسامبر 2021 و به مناسبت روز جهانی حقوق بشر از سوی وزرای خارجه آلمان و فرانسه به شهرزاد اکبر داده شد.

جایزه حقوق بشر در اصل به کسی اعطا می شود که بتواند از حقوق بشر به طور خستگی ناپذیری دفاع کند و با قوانینی که این حقوق را نقض می کنند مبارزه کند.

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img