spot_img
یکشنبه, دسامبر 10, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
خانهسلامتروانشناسیفیلم ترسناک چه تاثیری روی بدن می گذارد؟

فیلم ترسناک چه تاثیری روی بدن می گذارد؟

اگر بخواهیم ترسناک ترین فیلم های جهان را معرفی کنیم می توانیم به فیلم هایی مانند «درخشش» و «ارثی» اشاره کنیم که باعث می شوند شما به عمق ترس نزدیک شوید.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید یک ترس مناسب و خوب باعث می شود تا شما بتوانید از اضطراب بیش از حد خود جلوگیری کنید. بله افرادی که اضطراب زیادی در زندگی خود تجربه می کنند و عصبی هستند از فیلم های ترسناک بیشتر از بقیه لذت می برند.

دکتر کولتان اسکریونر، دانشمند رفتارشناسی از دانمارک در مقاله خود اینگونه نوشته است: ترسی که این فیلم ها به افراد منتقل می کنند در فضایی کنترل شده و قابل پیش بینی است. اینگونه ترس ها برعکس ترس های دنیای واقعی اضطراب کمتری را در درون افراد ایجاد می کند زیرا منبع مشخصی دارد، مدیریت آن راحت تر است و در یک برهه زمانی مشخصی انجام می شود.

اسکریونر همچنین می گوید که در فیلم های ترسناک، یک سری تغییرات فیزیولوژیکی رخ می دهد که مانند احساس یک دونده بعد از انجام فعالیت های هوازی است.

زمانی که شما فیلم ترسناک نگاه می کنید، قسمت هایی از مغز هستند که به آن واکنش نشان می دهند و آن را یک تهدید واقعی می شمارند که باعث می شود بدن یک حالت جنگی و تدافعی به خود بگیرد. این باعث می شود تا تپش قلب بیشتر شود و فشار خون و ضربان قلب نیز بالا برود.

وقتی که افراد احساس ترس در خود می کنند هورمون هایی نظیر آدرنالین و کورتیزول ترشح می شوند که هورمون های استرس می باشند. همچنین اندورفین و دوپامین به دلیل تحریک شدن ترشح می شوند.

اما پس از اتمام فیلم ترسناک این استرس ها به استرس های مثبت تبدیل می شوند و باعث به وجود آمدن حس آرامش در بدن خواهند شد.

باید توجه داشته باشید که افراد مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی با افزایش واکنش های فیزیولوژیکی هنگام تماشای فیلم ترسناک در معرض خطر بیشتری قرار می گیرند.

spot_img

ارسال یک دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

- تبلیغات -spot_img

محبوب ترین ها

تبلیغاتspot_img

سرگرمی

تبلیغاتspot_img

سیاسی

- تبلیغات -spot_img